Mladý ortoped Jan Němec: Fotbal mě naučil disciplíně a práci v kolektivu.

01.09.2020

V rámci portálu Po medině Vám budeme postupně přinášet rozhovory s mladými lékaři různých specializací. Cílem této rubriky s názvem "O kapitolu napřed" není nic jiného, než nabídnout studentům všeobecného lékařství náhled do období po poslední státnici. Věříme, že vás rozhovory svou strukturou obohatí i pobaví. Prvním respondentem je absolvent 3. LF a opavský ortoped, MUDr. Jan Němec.

O kapitolu napřed - Honza Němec - Ortopedie
O kapitolu napřed - Honza Němec - Ortopedie

Ahoj Honzo, mohl by ses v první otázce čtenářům trochu představit prosím? 

Ahoj Martine, předem bych rád poděkoval, že jsi mě se svým projektem oslovil. Jak už zaznělo, jmenuji se Jan Němec, narodil jsem se v Ostravě, kde nyní i bydlím. Pracuji jako lékař na ortopedickém a traumatologickém oddělení Slezské nemocnice v Opavě. Promoval jsem v červenci 2019 na 3. LF UK v Praze.

Jak vzpomínáš na svá studia?

Na studium nyní s odstupem vzpomínám velmi kladně. Studium bylo náročné, každý mu musí věnovat spousty hodin, musí si odepřít kus života a místo piva v pátek večer s kamarády sedět nad knihou dlouho do noci. Na druhou stranu mě vždy naplnil pocit zvládnutí zkoušky, to pro mě byla úplně dostačující satisfakce. Se svými spolužáky jsem v kontaktu, často si píšeme a už několikrát jsem nostalgicky vzpomínal.

Je něco, co bys třeba s odstupem změnil, nebo studentům doporučil?

Když se nad celým studiem zamyslím, tak bych z těch zásadních rozhodnutí neměnil nic. Jistě by se našlo pár drobností, ale ty nejsou tolik podstatné. Ze své zkušenosti bych určitě všem doporučil, aby se během klinické fáze studia doslova hrnuli do praktických dovedností. Od aplikací injekcí, odběrů krve, zavádění kanyl, zkoušení sonografie, asistování při operačních výkonech. Nikdy nebyl pořádně čas zůstat na praxi déle, protože se člověk spěchal učit na zkoušku, ale vždycky se to dá nějak vymyslet a ten čas využitý k získání těchto "skills" v medicíně je určitě výhodou každého absolventa. Samozřejmě to musí mít meze. Ale tohle je jedna z věcí, kterou bych nyní dělal jinak a více se během školy zajímal.

Mladý ortoped Jan Němec
Mladý ortoped Jan Němec

Pojďme nyní prosím k tvému oboru. Jaká cesta vedla k finálnímu rozhodnutí?

Na tuhle otázku odpovím malinko zeširoka. Od svých 9 let hraju fotbal, nazval bych to svou vášní. V podstatě od nástupu na medicínu jsem tušil, kterým směrem se vydám, ale přesně pojmenovat jsem to neuměl. Myslím si, že finálně jsem se rozhodl po splnění 5. ročníku přes letní prázdniny. Chtěl jsem se starat o pacienty mladšího věku, sportovce, fotbalisty. A tak nějak i povoláním lékaře zůstat v tom sportovním kolektivu. Ortopedii jsem si zvolil pro svou úzkou souvislost se sportovním výkonem.

Jaká jsou hlavní specifika tvého oboru? 

Pracuji v operačním oboru. Provádíme poměrně širokou škálu výkonů, od malých korekčních operací, dekompresí nervových struktur v úžinách přes artroskopické operace až po náhrady kloubů. K tomu máme také traumatologii, takže se zabýváme traumaty končetin.

Naplnila se očekávání, se kterými jsi nastupoval? Případně existuje něco, co bys jako student o svém oboru rád věděl?

Ano, očekávání se více méně naplnila. Jako student bych určitě chtěl vědět více o té druhé stránce operativy. Tou je práce na oddělení. Jedná se hlavně o práci na počítači - psaní příjmů, propuštění, denní vizity a psaní ordinací. Často se toho nahrne hodně v jeden čas a člověk pak neví, kde mu hlava stojí a co je potřeba udělat dříve. Tohle jsem jako student v chirurgických oborech úplně nevnímal. Celkově je to o zvyku a hlavně kompenzaci operováním. Být například celý rok jenom na oddělení by bylo na palici.

Jsi se svým rozhodnutím nyní spokojený?

Jsem velmi spokojený. Všechny požadavky, které jsem před nástupem měl, se mi zatím plní. Prioritou bylo dostávat se k operačním výkonům relativně brzy po škole, což není standardem všude. Zatím se mi to daří a navíc kolegové mají trpělivost a snahu mi předávat jejich zkušenosti.

Ortopedii zvolil pro úzkou souvislost se sportem
Ortopedii zvolil pro úzkou souvislost se sportem

Jaké další obory jsi zvažoval?

Nejvíce jsem se rozmýšlel nad chirurgickým nebo ortopedickým kmenem. Oba obory jsou úzce spjaty s traumatologií, kterou jsem měl jako podmínku. To už dost omezilo možnosti.

Do jaké míry tě ovlivnilo studium na LF?

Na univerzitě mě ještě oslovila intervenční kardiologie, ta měla ve Vinohradské fakultní nemocnici vysokou úroveň, ale nakonec jsem se rozhodl pro operační obor.

Jaké byly úplné začátky v roli lékaře - absolventa?

Jedním slovem - chaos. Bylo to hektické, spousta informací ze všech stran. Naštěstí na mě nebyl vyvíjen velký tlak a veškeré zaučení bylo tak nějak harmonické. Chodíval jsem domů unavený, najedl se a šel spát. Ale po zhruba 3 měsících se to všechno urovnalo a začal jsem si zvykat na nový režim.

Co bylo (je) v tomto období nejdůležitější?

Za nejdůležitější považuji vykročit správnou nohou. Snažit se zapadnout v kolektivu a tak nějak se aklimatizovat na zvyklosti spolupracovníků. Ještě před tím si ideálně zkusit pár dní na budoucím pracovišti formou stáží. To člověku dost napoví, jestli se mu na daném místě bude zamlouvat nebo raději zvolí jiné pracoviště.

Jaké bylo přijetí novými kolegy na oddělení?

Přijetí bylo milé, myslím, že kolegové byli velmi tolerantní a chápaví. Určitě pomohli a stále při čemkoli jsou mi k dispozici. Takže s pracovním kolektivem jsem spokojen, doufám, že to tak zůstane i nadále. Měl jsem možnost vyzkoušet si pár celých pracovních dní na oddělení, kam jsem posléze nastupoval ještě před podpisem smlouvy. Beru to jako velké plus v rozhodování, tohle bych vřele doporučil, člověku to opravdu dost napoví.

Jaké náležitosti jsi musel vyřídit v období mezi poslední státnicí a prvním pracovním dnem? 

Po absolvování fakulty je spousta vyřizování. Co si vzpomínám, tak je nezbytná registrace v ČLK, následně zapsání do kmene. Pokud člověk ví, kterým směrem se chce vydat, zapsání do specializačního postgraduálního vzdělávání hned zvedne platovou třídu z 11 na 12.

K dokumentům ve zkratce: výpis z rejstříku trestů, diplom, vstupní prohlídka, výpis zdrav.dokumentace PL. Je toho poměrně dost. (doporučujeme článek První kroky po medině - pozn. redakce). Doporučuji si ale hlavně užít dlouhé a zasloužené prázdniny!

Sloužíš? 

Ano, začal jsem sloužit po 6ti měsících. Nebyl jsem do služeb nucen, bylo to vše na domluvě a pocitu, kdy bych chtěl začít sloužit. Tohle si velmi kvituji. Standardně máme 3 služby za měsíc. V době Covidu jsem vypomáhal na infekčním oddělení a sloužil i více - cca 6 služeb za měsíc. Ale to byl výjimečný stav a bral jsem jej jako příležitost přičichnout k novým věcem. A taky si přivydělat.

Musím se zeptat, jak jsi finančně ohodnocen?

Klasicky dle platové tabulky, které vydává MZ.. to je veřejně dohledatelné.

Máš čas i na jiné věci než na práci?

Když se zamyslím, tak nyní po návratu do Ostravy mám více času na rodinu, přítelkyni i přátele. Volného času po práci mám dostatek. Očekával jsem to horší. Mým hlavním koníčkem je fotbal. Zatím se mi daří stíhat zápasy i tréninky. Mimo fotbal se snažím věnovat horské turistice a cyklistice. Ostatně kolegové v práci jsou velcí sportovci, takže se nesmím nechat zahanbit (usmívá se). Tohle je další z pozitiv, která tvoří příjemnou atmosféru v práci.

„Fotbal mě naučil disciplíně a práci v kolektivu.“
„Fotbal mě naučil disciplíně a práci v kolektivu.“

Dvakrát už jsi zmínil svou vášeň k fotbalu, zastavme se chvíli i u tohoto tématu. Řekl bys nám něco o fotbalové historii a současnosti mladého lékaře Jana Němce? Pokud se nepletu, jsi nyní dokonce v kádru reprezentace. O co se jedná? 

Fotbal hraji od 9ti let. Dostal jsem se k němu přes kamaráda, který mě vzal na trénink a už jsem u něj zůstal. Fotbal resp. sport mě mnoho naučil a jsem za to nesmírně rád. Asi jako nejdůležitější považuji disciplínu a práci v kolektivu/týmu tzv. "společně táhnout za jeden provaz". Nyní si toho velmi vážím a snažím se to uplatnit i v práci, kde je práce v kolektivu důležitá. Aktuálně hrajeme s kamarády v Ludgeřovicích 1.A třídu hlavně pro radost.

K lékařské fotbalové reprezentaci jsem vzhlížel již během studií a fandil jim během každého šampionátu. Každý rok se pořádá mistrovství světa ve fotbale pro lékaře. Za posledních 7 let byli naši kluci 7x ve finále a 3x vyhráli zlato. Po posledním MS v Praze měli větší obměnu kádru a hledali nové tváře. Jsem v reprezentaci nováčkem, takže teprve uvidíme, jestli se dostanu do výběru pro MS v Argentině, které bylo odloženo pro pandemii na příští rok. 

Podle čeho sis zvolil nemocnici pro start své kariéry?

Mojí prioritou bylo začít na menším pracovišti v dojezdové vzdálenosti z mého bydliště. Bydlím v Ostravě, takže okruh možností byl omezený. Navíc ortopedická pracoviště jsou aktuálně dobře saturována a nedostatek lékařů v tomto oboru není až tak znát. Byl jsem se podívat na pracovišti v Opavě, kde jsem měl největší zájem začít a vlastně už jsem dál nemusel hledat. Splňovalo všechna má kritéria od odborných po společenské, takže nebylo co řešit.

Obecně si myslím, že v chirurgických oborech je lepší zvolit menší pracoviště. Naučit se obecné postupy od úplných základů a časem je postupně rozvíjet nebo následně s těmito znalostmi odejít na vyšší pracoviště.

Byla ti nabízena k podpisu stabilizační dohoda?

V podstatě nebyla. Má to malý háček. Při nástupu jako absolvent po mně nepožadovali podepsat žádnou stabilizační dohodu, jenže po splnění kmene a pokročení ke specializovanému postgraduálnímu vzdělávání už naše nemocnice stabilizační dohodu vyžaduje. Ty podmínky se teď aktuálně mění a stabilizační dohoda by měla být na mém pracovišti nově už mimo hru. Každopádně jsem odpůrcem stabilizačních dohod a podepisovat ji nechci, pokud to nebude nevyhnutelné.

Chtěl by ses ještě s něčím podělit nebo studentům něco doporučit?

Nic mě už nenapadá.

Dobře Honzo, moc ti děkuji za tvůj čas a přeji mnoho úspěchů v další praxi i životě. 

Pm.

Líbil se vám článek?

Napište nám svůj názor nebo sdílejte se svými přáteli.

Čtěte také

Práce v neustálém pohybu, spousta endogenního i exogenního adrenalinu, perfektně zvládnuté algoritmy managementu život ohrožujících stavů, ale také sociálně - společenské aspekty medicíny. Tím vším je charakteristická práce lékaře na záchrance, o které si popovídáme s lékařkou pražské ZZS a Košickou rodačkou, Katarínou Veselou v rámci dalšího...

Jedním z největších medicínských "oříšků", který představuje náročnou situaci jak pro pacienty samotné, tak pro jejich lékaře, je sdělování závažných zpráv. Navzdory první asociaci, která nás v souvislosti s touto problematikou obvykle napadne, závažnou zprávu nemusí reprezentovat pouze potenciálně život ohrožující onemocnění (např. onemocnění...

Úspěšné zvládnutí ústního pohovoru nebo konkurzu je často nezbytnou podmínkou k získání pracovního místa na vysněném pracovišti. Pravdou sice je, že vzhledem k personální situaci v českém zdravotnictví si absolventi lékařských fakult mohou často vybírat z více pracovních nabídek. Na druhé straně ale existují pracoviště, kde se na jedno místo může...

Kmen, odborný dozor a dohled, rezidenční místo, logbook nebo vzdělávací program. Jednomu aby z toho nešla hlava kolem. Dovolím si začít citátem klasika: "Starostí lékaře je i to, aby pacient po vyšetření, když se oblékne, měl na sobě vše, co svlékl." Specializační vzdělávání je proces profesního růstu lékaře vedoucí k získání specializované...

MUDr. Jakub Vysocký pochází z historicky prvního ročníku mediků na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Chtěl se stát traumatologem, ale po promoci se nakonec vydal cestou všeobecného praktického lékaře. Co považuje na své práci za nejdůležitější? Jak se člověk s lékařským vzděláním dostane k investicím a správě nemovitostí a co jsou Kola pro...

Opět si dovolím na úvod slova klasika: "Pětistovka má stejnou hodnotu, ale ty věci jsou pořád nějak dražší..." Ať už jsou vaše vyšší cíle jakékoli, do práce chodíme (alespoň většina) kvůli penězům. Vzpomínám na výrok jednoho lékaře: "Jó, náš pan přednosta, neustále chodí zadumaný a skleslý, ale jednou měsíčně se mu spolehlivě zvedne nálada."Pokud...

Při jarní vlně pandemie COVID-19 vyvstávala řada dotazů, jak vlastně bude nemoc COVID-19 u zaměstnanců posuzována. Co když je jim nařízena karanténa z důvodu rizikového kontaktu na pracovišti? Je to jiné, když mají nebo nemají klinické příznaky onemocnění? Ohledně uvedeného tématu panovala nejasnost a řada otázek.

Důležitým tématem, které nepochybně patří do naší příručky mladého lékaře, jsou rezidenční místa, jejichž problematika byla v minulosti často diskutována, kritizována a několikrát změněna. Domníváme se, že každý starší medik nebo mladý lékař by měl mít povědomí o tom, co vlastně rezidenční místo je, k čemu a komu je určeno, zda je výhodné ho získat...

Není potřeba zdůrazňovat, že zdravotnická dokumentace (dále také "ZD") je jeden z nejdůležitějších nástrojů používaných ve zdravotnictví, který je nezbytný pro řádné poskytování zdravotních služeb. Jako taková požívá značné právní ochrany a nakládání s ní je striktně regulováno právními, ale i interními předpisy poskytovatelů zdravotních služeb. V...

V rámci portálu Po medině Vám budeme postupně přinášet rozhovory s mladými lékaři různých specializací. Cílem této rubriky s názvem "O kapitolu napřed" není nic jiného, než nabídnout studentům všeobecného lékařství náhled do období po poslední státnici. Věříme, že vás rozhovory svou strukturou obohatí i pobaví. Prvním respondentem je absolvent 3....

Z deníčku personalisty..."Víte, my si uvědomujeme, že potřebujete, abychom sloužili, ale my máme také vlastní životy a nechceme trávit v nemocnici 6 nocí v měsíci, nechceme tento systém nadále podporovat, a proto nebudeme sloužit více, než nám umožňuje zákoník práce.", říkají lékaři. Plně jim rozumím, také nám situace ve zdravotnictví nevyhovuje a...

Kmen, odborný dozor a dohled, rezidenční místo, logbook nebo vzdělávací program. Jednomu aby z toho nešla hlava kolem. Dovolím si začít citátem klasika: "Starostí lékaře je i to, aby pacient po vyšetření, když se oblékne, měl na sobě vše, co svlékl." Specializační vzdělávání je proces profesního růstu lékaře vedoucí k získání specializované...

Specializační vzdělávání se ukončuje atestační zkouškou před oborovou atestační komisí na základě žádosti uchazeče o vykonání atestační zkoušky (přihláška k atestační zkoušce). Přihlášku lze podat elektronickou formou v aplikaci EZP (evidence zdravotnických pracovníků) na této adrese. Přihlášku je nutné vyplnit a odeslat nejpozději 60 dnů před...

V minulém týdnu jsme pro vás vyzpovídali Jozefa Šelenga, mladého kardiologa z Ostravy. Celý rozhovor byl velmi inspirativní, ale zároveň velmi obsáhlý. Nyní přinášíme druhou část o tom, jak v jeho očích vypadá běžný pracovní den.

Lékaři jsou povinni předepisovat léčivé přípravky formou eReceptu od 1. ledna 2018. Tuto povinnost zavádí novela zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech. V tomto článku stručně shrneme podstatné informace o eReceptu a výjimečné případy, kdy lze předepsat léčiva v listinné podobě.

Taky to znáte? Po maturitě zdánlivě nekonečné studium medicíny uplynulo jako voda a vy stojíte na hraně posledního, šestého ročníku. Během následujícího roku musí člověk zvládnout nejen státnice, ale také dozrát v zodpovědného, empatického a svědomitého jedince, nosícího titul MUDr. před jménem. Jaké jsou ale další aspekty přechodu z lékařské...

Složitá otázka, kterou si alespoň jednou v životě položil snad každý medik. Začít kariéru ve velké fakultní nemocnici, nebo naopak v menší nemocnici okresního typu? A existuje vlastně ideální univerzální cesta, jak kariéru správně začít? Už způsob položení poslední otázky je vlastně odpovědí - neexistuje. Správných cest existuje několik a každému...

Úspěšné zvládnutí ústního pohovoru nebo konkurzu je často nezbytnou podmínkou k získání pracovního místa na vysněném pracovišti. Pravdou sice je, že vzhledem k personální situaci v českém zdravotnictví si absolventi lékařských fakult mohou často vybírat z více pracovních nabídek. Na druhé straně ale existují pracoviště, kde se na jedno místo může...

Část mediků (nebo obecně studentů) v posledním ročníku studia si možná pomyslí: "to napíšu hned" nebo "stejně to dnes nikdo nečte". Ani jedno není pravda. Ačkoliv se příprava kvalitního CV může zdát jako jednoduchý nebo časově nenáročný úkol, opak je pravdou. Napsat opravdu dobře připravený a promyšlený životopis nějakou dobu trvá. Na druhé straně...

Poslední ročník studia je pravděpodobně tím nejhorším a zároveň nejlepším, co vás během medicíny čeká. Čtyři nebo pět náročných státních zkoušek ze základních medicínských oborů je bezesporu strašákem a náročným zakončením vysokoškolského studia. V následujícím článku se pokusíme přiblížit vám úskalí šesťáku a samotných státních zkoušek. Zároveň...

Jedním z hlavních cílů našeho portálu je poskytovat konečným uživatelům maximum užitečných a aktuálních informací. Abychom toho mohli dosáhnout, musíme vědět, které informace konkrétně studenty medicíny a lékaře při volbě oboru a pracovního místa zajímají.

vítejte na zdravotnickém informačním a profesním portále Po medině. Jedná se o projekt studentů všeobecného lékařství, kteří se v době pandemie koronaviru zamýšleli nad svou profesní budoucností a při shánění potřebných informací zjistili, že jich na webu značná část chybí.