1. 1. 2022

První kroky po medině, aneb jak se stát z medika lékařem

Taky to znáte? Po maturitě zdánlivě nekonečné studium medicíny uplynulo jako voda a vy stojíte na hraně posledního, šestého ročníku. Během následujícího roku musí člověk zvládnout nejen státnice, ale také dozrát v zodpovědného, empatického a svědomitého jedince, nosícího titul MUDr. před jménem. Jaké jsou ale další aspekty přechodu z lékařské fakulty do praxe a na co by měl každý medik v posledním ročníku medicíny myslet? To se pokusíme shrnout v následujícím článku.

Výběr oboru

Otázku směřující na oborovou specializaci jste během posledních let dostali od svých rodinných příslušníků a známých snad milionkrát a možná už jste na ni alergičtí. Přesto právě léto před posledním ročníkem je správný čas, kdy sami sobě tuto otázku položit, a hlavně na ni zkusit odpovědět. Pokud odpověď znáte, skvěle. Pokud ne, doporučujeme sepsat si na papír své priority a očekávání. Rádi komunikujete s lidmi? Baví vás operativa? Jste spíš rodinný typ? Jsou pro vás peníze velkou prioritou? Všechny aspekty pečlivě zvažte a pokuste se tím přiblížit ke svému finálnímu rozhodnutí. V průběhu posledního ročníku vám to velmi pomůže.

Výběr zdravotnického zařízení

Neméně důležitou volbou je správně vybrat místo, kam budete následující roky chodit do práce. Měli byste se tam cítit příjemně. K získání dostatku validních informací by vám měl pomoci náš portál. Roli při výběru rozhodně budou hrát faktory jako akreditace daného zařízení (nejen pro kmenový obor), přístup nemocnice k vašemu postgraduálnímu vzdělávání, dostatek atestovaných lékařů, pracovní kolektiv, výše úvazku (kratší úvazek prodlužuje vaši specializační přípravu), kvalifikační dohody, dále samozřejmě platové ohodnocení a mnohé další. Před zasláním žádosti doporučujeme zkusit poznat svého potenciálního šéfa a zeptat se na názor mladého lékaře pracujícího na oddělení. Jakákoliv stáž na oddělení během studia je skvělou volbou. Máte vybráno a nevíte, kdy je správný čas o místo zažádat? V rámci šesťáku platí, že nic není brzo. Může být jen pozdě. O nejlepší kliniky pravděpodobně bude zvýšený zájem. Dejte tedy pozor, abyste nepřišli s křížkem po funuse. Zanést šéfovi svůj životopis v říjnu nebo listopadu určitě není špatně.

První kroky po medině, aneb jak se stát z medika lékařem

Náležitosti nutné k nástupu do povolání

Napsat si během šestého ročníku životopis a odnést ho do nemocnice je jedna věc. Kromě toho musíte splnit další nezbytné náležitosti k nástupu do výkonu povolání. Základním předpokladem je získat tzv. odbornou způsobilost, kterou nabýváte dokončením studia na jakékoliv české lékařské fakultě. Odborně způsobilí k výkonu pozice lékaře jste v momentě úspěšného složení poslední státnice, nikoliv promocí, jak by se mohlo zdát. Od stejného okamžiku můžete před svým jménem používat titul MUDr. Na personální oddělení nemocnice posléze doložíte buď originál diplomu, nebo potvrzení o absolvování studia, které obvykle vydává studijní oddělení vaší alma mater. Další nezbytností před nástupem do práce bude ověření zdravotní způsobilosti. Jedná se o standardní vstupní prohlídku u lékaře, kterého určí váš budoucí zaměstnavatel. Poslední náležitost představuje potvrzení o právní bezúhonnosti, které se prokazuje výpisem z trestního rejstříku. Tento výpis lze získat na příslušném městském či obecním úřadě. To však může trvat i několik týdnů. Pro rychlejší vyřízení doporučujeme síť tzv. Czech POINTů, které potvrzení vydávají na počkání, obvykle na pobočkách České pošty nebo on-line stránkách veřejné správy (pokud vlastníte datovou schránku). K vystavení budete potřebovat vyplnit tiskopis a doložit průkaz totožnosti. Pro Slováky, kteří v minulosti nebyli výdělečně činní na území ČR přibyde ještě povinnost registrace ke zdravotnímu pojištění, ke kterému vás přihlásí zaměstnavatel. Zde upozorňujeme na fakt, že v tomto okamžiku máte právo zvolit pojišťovnu, ke které budete přihlášeni.

Před nástupem do práce

Všechny náležitosti k nástupu splněny? Skvěle. Nyní bude nutné se přihlásit ke členství v České lékařské komoře (ČLK), které je podmínkou k výkonu povolání lékaře na území ČR. Žádost se posílá na okresní sdružení ČLK buď podle místa výkonu práce nebo dle místa trvalého bydliště (záleží na vás). Před příchodem do praxe také doporučujeme co nejdříve zažádat o zařazení do specializačního vzdělávání ve zvoleném oboru (směřujícímu k získání specializované způsobilosti = atestace). Formulář žádosti lze najít a elektronicky vyplnit na stránkách Ministerstva zdravotnictví. Vyplněný formulář se odevzdává na libovolné lékařské fakultě, kde budete evidováni v průběhu celého specializačního vzdělávání. Po svém zařazení obdržíte index a logbook (nutno zažádat v el. žádosti o zařazení do specializačního vzdělávání, logbook nutno zaplatit), do kterých se zaznamenává průběh specializačního vzdělávání podle vzdělávacího programu včetně hodnocení školitele. Vyplněný logbook se stává podkladem pro přihlášení ke kmenové (nebo atestační) zkoušce a k získání specializované způsobilosti.

Se zařazením do oboru specializačního vzdělávání doporučujeme zbytečně neotálet. V nemocnicích s tabulkovými odměnami se tím obvykle posouváte do vyšší platové třídy a váš platový základ tak nepatrně vzroste.

Doufáme, že vám tento článek dodal trochu klidu a pomohl s orientací v následujících měsících profesního života. Závěrem vám přejeme hodně štěstí a pevné nervy u státních rigorózních zkoušek a děkujeme za přečtení a případné sdílení článku svým kolegům.

Pm.

Články na podobné téma

07.07.2024

Méně známé (či méně “oblíbené”?) obory medicíny

Pojďme se spolu podívat na některé méně známé (nebo možná méně atraktivní) obory medicíny. Některé jsou složitější a vyžadují předchozí specializaci, jiné se dají studovat přímo po ukončení univerzity.  Algeziologie Nástavbový obor, jehož obsahem jsou veškeré znalosti a dovednosti k diagnostice a léčbě akutní a také chronické bolesti. Podmínkou...
Chci číst více →
30.06.2024

Má cenu jet na Po medině Kemp znovu?

Po medině Kemp: Výjimečný zážitek pro budoucí lékaře Po medině Kemp je jedinečná víkendová akce, zaměřená na mediky od 2. ročníku a mladé lékaře. Nabízí intenzivní zážitek plný workshopů, diskuzí, besed a zábavy. Na posledním Kempu jsme měli příležitost udělat rozhovor s Terkou Sobelovou, kterou můžeš znát z našich podcastů. Terka se této...
Chci číst více →
25.06.2024

MUDr. David Zogala, Ph.D.: „Lékař, který pracuje se zobrazovacími metodami, se nemusí bát, že bude nahrazen AI, možná mu ale ubude část monotónní práce.“

Nukleární medicína je obor, který studentům medicíny často uniká, ale jeho význam je nepopiratelný. Může ti nabídnout kombinaci diagnostiky a terapie pomocí radioaktivních látek, což je fascinující, ale často opomíjená část lékařské praxe. Pozvali jsme přednostu Ústavu nukleární medicíny, který má bohaté zkušenosti z praxe i ze zahraničních...
Chci číst více →

Připravujeme

Registruj se, ať ti nic neuteče

Tady chceme uživatelům říct o čem vlastně newsletter je. Jaké informace se v něm dozví, jak často chodí a proč by je to mělo zajímat.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Hlavní partneři

Staňte se naším partnerem

Buďte součástí našeho úspěšného projektu a získejte přístup k odbornému know-how a novým obchodním příležitostem.

Text partnerské výhody

Text partnerské výhody

Text partnerské výhody

Autorem fotografií je Anna Kovačič. Děkujeme!

Hlavní nabídka

Kontakt

Hlavní 1434, 691 41 Břeclav

info@pomedine.cz

+420 775 914 079

IČO: 14250420

Copyright © 2024 Po medině | Zlepšujeme české zdravotnictví odspodu.