Mladý anesteziolog Roman Dvořák: Služba na ARO je specifická. Lékař tady prostě zaintubovat musí.

01.08.2020

V dalším rozhovoru z rubriky O kapitolu napřed jsme si popovídali s loňským absolventem Lékařské fakulty Ostravské univerzity a mladým anesteziologem, Romanem Dvořákem. Jaké byly jeho pracovní začátky, je v oboru spokojený a jak se sháněla práce s negativním mediálním obrazem LF OU? To vše se dozvíte níže.

Ahoj Romane, mohl by ses čtenářům trochu představit prosím? 

Ahoj, moje jméno je Roman Dvořák, promoval jsem v Ostravě v roce 2019. V tuto chvíli pracuju ve fakultní nemocnici Brno na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Vrátil jsem se tedy do Brna, kde jsem chodil na střední školu a strávil zde zatím většinu života.

Jak vzpomínáš na svá studia? Doporučil bys studentům něco?

Já určitě na svá studia vzpomínám s láskou. Bylo to upřímně asi nejlepších 6 let mého života. Rozhodně můžu říct, že mě škola mnohé naučila. A to nejen z pohledu medicíny. Studentům bych rád doporučil víc klidu a rozvahy do všeho. Není potřeba věci hrotit a stresovat se. Stejně to obvykle nepomůže. Stejně tak je to na ARO. S nadsázkou se tu říká: „když si nad pacientem nezakouřím a nevypiju kávu, většinou už je to stejně špatný.“

Je něco, co bys třeba s odstupem během studia změnil?

Změnil bych svůj přístup k mnoha věcem, se kterými jsem se na škole setkal. 

Můžeš prosím uvést příklad?

Například bych měl podstatně větší pokoru po prvních dvou ročnících studia, které jsem dokončil možná až příliš lehce. Dovolil jsem si následně odložit patofyziologii a odjet na stáž a dovolenou do Mexika, což se mi následně vymstilo. Dopracoval jsem to až na děkanský termín a ten stres, strach a beznaděj bych nerad zažil znovu. Na druhou stranu se jednalo o velmi cennou životní lekci. 

Během studia jsi byl velmi aktivní i ve studentské neziskové organizace IFMSA CZ (2 roky jako viceprezident pro vnější vztahy a 1 rok jako prezident). Jak se zpětně díváš na tuto zkušenost?

Upřímně to byla jedna z nejcennějších zkušeností v průběhu medicíny. Aktivity související s mojí činností v organizaci mi daly možná stejně, jako samotné studium. Naučil jsem se jednat s lidmi, získal  mnoho kontaktů a poznal spoustu inspirativních lidí napříč republikou. S tím souvisela i nutnost naučit se efektivně využívat čas, protože v kombinaci se studiem to nebyla vždy procházka růžovou zahradou. Ale všechny ty věci kolem, atmosféra, zážitky, smysluplná práce a cestování to vyvážily nespočetněkrát.

Pojďme nyní prosím k tvému oboru. Jaká cesta vedla k finálnímu rozhodnutí?

Rozhodnutí to nebylo těžké. Chtěl jsem dělat obor, ve kterém se pracuje rukama. Nechtěl jsem jen sedět a psát do počítače. Zároveň mě už na škole lákala urgentní a intenzivní medicína, takže ARO v tomto ohledu byla jasná volba.

Jsi se svým rozhodnutím nyní spokojený?

No paradoxně po roce odcházím na internu na metabolickou JIP (směje se).

Proč?

Multifaktoriální rozhodnutí. Uvědomil jsem si, že se chci věnovat intenzivní medicíně více z interního pohledu.

Jaká jsou tedy hlavní specifika práce na ARO? 

Hlavní specifikum je pracovat rychle, efektivně, přesně a podle daných algoritmů. Plus umět perfektně základní diferenciální diagnostiku. Další specifikum urgentní medicíny spočívá hlavně v tom, že se většinu času neděje nic a když se poté něco děje, stojí to za to. Člověk se naučí poměrně dobře pracovat v krizových situacích a nenechat se vystresovat. Toto je věc, která se do budoucna hodí v medicíně kdekoliv. 

Naplnila se očekávání, se kterými jsi nastupoval? 

Má očekávání se všehovšudy naplnila, ale přece jen přiznávám, že mi trochu chybí kontakt s pacientem a větší kontinuita péče. 

Jaké další obory jsi zvažoval a do jaké míry tě ovlivnilo studium na LF?

Studium mě ovlivnilo hodně, bez něj bych se s většinou oborů vůbec nesetkal. Zvažoval jsem internu nebo ARO. Nakonec si zkusím oba. 

Jaké byly úplné začátky v roli lékaře - absolventa?

Ze začátku jsem si musel zvyknout, že před sebou mám opravdového pacienta. První 3 měsíce byly náročné, než se člověk zapracuje, zvykne si, naučí se obchodní názvy léků apod. Potom už jenom lepší.

Co bylo (je) v tomto období nejdůležitější a nejsložitější?

Určitě si dát pozor na služby a samostatnou práci. Obzvláště na menším pracovišti člověka často doslova hodí do vody, takže riziko chyby je podstatně vyšší. Podle mě je také důležité nebát se konzultovat, říct si o radu. Medicína se bez dobrého mentora nedá naučit. Podle mě je dobré si vybrat nějakého staršího lékaře, ke kterému vás pojí osobní sympatie a toho se držet. Nasávat od něj vědomosti.

Jaké bylo přijetí novými kolegy na oddělení?

Přijetí bylo vcelku vřelé, ale přeci jen je tu velký kolektiv, takže se vždy najde někdo méně sympatický. Problém může nastat, pokud je váš přímý nadřízený vůl. To není naštěstí můj případ, ale znám pár lidí, co toto zažili a není to nic příjemného ať už po stránce pracovní a morální, tak i legislativní. Další věc je, že značná část doktorů v nemocnici je vyhořelých, na což doplácí zejména pacienti. Tato konfrontace s realitou pro mě nebyla úplně příjemná.

Jaké náležitosti jsi musel vyřídit v období mezi poslední státnicí a prvním pracovním dnem? 

Potřeboval jsem vstupní lékařskou prohlídku (je třeba výpis ze zdravotní dokumentace od praktika), dále výpis z trestního rejstříku (vystaví na poště), doklad o členství v ČLK, diplom, někde poté chtějí vyřídit zápis do SÚKLu na e-recept, ale to si většinou vyřídíte až v nemocnici. Dál je opravdu důležité zapsat se co nejdříve na LF do specializačního vzdělávání (rozumněj kmene) - samotný zápis vás posune o jednu platovou třídu výš... A to se vyplatí! Celý zápis většinou zabere měsíc, takže zavčasu.

Sloužíš?

Sloužím. Začal jsem někdy po 10 měsících, ale na ARU je to trochu jiné. Přeci jen je tady člověk na pacienta sám a zaintubovat prostě musí..

Jak jsi finančně ohodnocen?

Mám tabulku, vychází to nějakých 28 000,- čistého plus služby. Naposledy jsem měl 39 000,- Kč.

Podle čeho sis zvolil nemocnici? Nebylo by lepší začít v menší nemocnici?

Já bych si znovu zvolil větší nemocnici. Mám v plánu věnovat se i vědecké činnosti. Navíc zdejší nemocnice nabízí širší spektrum výkonů a výborné vybavení. Takže tak. Ale toto je klasická otázka typu vejce/slepice. V menší nemocnici se člověk zase rychleji naučí, takže pro chirurgické obory obzvlášť to může být lákavé.

Byla ti nabízena k podpisu stabilizační dohoda?

Pracuju ve fakultní nemocnici, takže díky bohu ne. (Fakultní nemocnice dle nařízení ministra zdravotnictví nemohou vyžadovat podpis stabilizačních dohod - pozn. redakce.)

Chtěl bys studentům ještě něco vzkázat nebo doporučit?

Chtěl bych podpořit své ostravské spolužáky. Často jsem se setkal v průběhu práce nebo na pohovorech s otázkami typu: Myslíte si, že jste stejně dobří jako absolventi z ostatních fakult? A můžete to nějak dokázat? Proč si to myslíte?

Není to vůbec příjemné, ale člověk se naučí s tím vyjít. Přijali mě v Brně už na druhou kliniku ve fakultní nemocnici a upřímně můžu říct, že nejsme o nic horší. Bohužel si myslím, že pokud se nezlepší stávající mediální obraz a fakulta bude nadále neschopná cokoliv řešit, vytvoří se cejch, který už pro mnoho větších pracovišť bude signifikantní.

Romane, moc ti děkuji za tvůj čas i zajímavé povídání. Přeji hodně úspěchů v dalším životě. Měj se hezky.

Já moc děkuju za rozhovor a přeji všem hezké léto.

Pm.

Líbil se vám článek?

Napište nám svůj názor nebo sdílejte se svými přáteli.

Čtěte také

Práce v neustálém pohybu, spousta endogenního i exogenního adrenalinu, perfektně zvládnuté algoritmy managementu život ohrožujících stavů, ale také sociálně - společenské aspekty medicíny. Tím vším je charakteristická práce lékaře na záchrance, o které si popovídáme s lékařkou pražské ZZS a Košickou rodačkou, Katarínou Veselou v rámci dalšího...

Dnešní den je volný. Pátek před odjezdem je tradičně určen k výletu a pohodě. Odjezd je naplánovaný na devátou ranní. Už mám s místním pojetím času zkušenosti a tak s klidnou duší vyrážím ráno běhat na blízký plácek s udusanou hlínou a pár stromy. Kolem dokola to může být pětset metrů jedno kolo a tak kroužím necelou hodinu. Krátký...

Jedním z největších medicínských "oříšků", který představuje náročnou situaci jak pro pacienty samotné, tak pro jejich lékaře, je sdělování závažných zpráv. Navzdory první asociaci, která nás v souvislosti s touto problematikou obvykle napadne, závažnou zprávu nemusí reprezentovat pouze potenciálně život ohrožující onemocnění (např. onemocnění...

Úspěšné zvládnutí ústního pohovoru nebo konkurzu je často nezbytnou podmínkou k získání pracovního místa na vysněném pracovišti. Pravdou sice je, že vzhledem k personální situaci v českém zdravotnictví si absolventi lékařských fakult mohou často vybírat z více pracovních nabídek. Na druhé straně ale existují pracoviště, kde se na jedno místo může...

Kmen, odborný dozor a dohled, rezidenční místo, logbook nebo vzdělávací program. Jednomu aby z toho nešla hlava kolem. Dovolím si začít citátem klasika: "Starostí lékaře je i to, aby pacient po vyšetření, když se oblékne, měl na sobě vše, co svlékl." Specializační vzdělávání je proces profesního růstu lékaře vedoucí k získání specializované...

Opět si dovolím na úvod slova klasika: "Pětistovka má stejnou hodnotu, ale ty věci jsou pořád nějak dražší..." Ať už jsou vaše vyšší cíle jakékoli, do práce chodíme (alespoň většina) kvůli penězům. Vzpomínám na výrok jednoho lékaře: "Jó, náš pan přednosta, neustále chodí zadumaný a skleslý, ale jednou měsíčně se mu spolehlivě zvedne nálada."Pokud...

Při jarní vlně pandemie COVID-19 vyvstávala řada dotazů, jak vlastně bude nemoc COVID-19 u zaměstnanců posuzována. Co když je jim nařízena karanténa z důvodu rizikového kontaktu na pracovišti? Je to jiné, když mají nebo nemají klinické příznaky onemocnění? Ohledně uvedeného tématu panovala nejasnost a řada otázek.

Důležitým tématem, které nepochybně patří do naší příručky mladého lékaře, jsou rezidenční místa, jejichž problematika byla v minulosti často diskutována, kritizována a několikrát změněna. Domníváme se, že každý starší medik nebo mladý lékař by měl mít povědomí o tom, co vlastně rezidenční místo je, k čemu a komu je určeno, zda je výhodné ho získat...

Není potřeba zdůrazňovat, že zdravotnická dokumentace (dále také "ZD") je jeden z nejdůležitějších nástrojů používaných ve zdravotnictví, který je nezbytný pro řádné poskytování zdravotních služeb. Jako taková požívá značné právní ochrany a nakládání s ní je striktně regulováno právními, ale i interními předpisy poskytovatelů zdravotních služeb. V...

V rámci portálu Po medině Vám budeme postupně přinášet rozhovory s mladými lékaři různých specializací. Cílem této rubriky s názvem "O kapitolu napřed" není nic jiného, než nabídnout studentům všeobecného lékařství náhled do období po poslední státnici. Věříme, že vás rozhovory svou strukturou obohatí i pobaví. Prvním respondentem je absolvent 3....

Z deníčku personalisty..."Víte, my si uvědomujeme, že potřebujete, abychom sloužili, ale my máme také vlastní životy a nechceme trávit v nemocnici 6 nocí v měsíci, nechceme tento systém nadále podporovat, a proto nebudeme sloužit více, než nám umožňuje zákoník práce.", říkají lékaři. Plně jim rozumím, také nám situace ve zdravotnictví nevyhovuje a...

Kmen, odborný dozor a dohled, rezidenční místo, logbook nebo vzdělávací program. Jednomu aby z toho nešla hlava kolem. Dovolím si začít citátem klasika: "Starostí lékaře je i to, aby pacient po vyšetření, když se oblékne, měl na sobě vše, co svlékl." Specializační vzdělávání je proces profesního růstu lékaře vedoucí k získání specializované...

Specializační vzdělávání se ukončuje atestační zkouškou před oborovou atestační komisí na základě žádosti uchazeče o vykonání atestační zkoušky (přihláška k atestační zkoušce). Přihlášku lze podat elektronickou formou v aplikaci EZP (evidence zdravotnických pracovníků) na této adrese. Přihlášku je nutné vyplnit a odeslat nejpozději 60 dnů před...

V minulém týdnu jsme pro vás vyzpovídali Jozefa Šelenga, mladého kardiologa z Ostravy. Celý rozhovor byl velmi inspirativní, ale zároveň velmi obsáhlý. Nyní přinášíme druhou část o tom, jak v jeho očích vypadá běžný pracovní den.

Lékaři jsou povinni předepisovat léčivé přípravky formou eReceptu od 1. ledna 2018. Tuto povinnost zavádí novela zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech. V tomto článku stručně shrneme podstatné informace o eReceptu a výjimečné případy, kdy lze předepsat léčiva v listinné podobě.

Taky to znáte? Po maturitě zdánlivě nekonečné studium medicíny uplynulo jako voda a vy stojíte na hraně posledního, šestého ročníku. Během následujícího roku musí člověk zvládnout nejen státnice, ale také dozrát v zodpovědného, empatického a svědomitého jedince, nosícího titul MUDr. před jménem. Jaké jsou ale další aspekty přechodu z lékařské...

Složitá otázka, kterou si alespoň jednou v životě položil snad každý medik. Začít kariéru ve velké fakultní nemocnici, nebo naopak v menší nemocnici okresního typu? A existuje vlastně ideální univerzální cesta, jak kariéru správně začít? Už způsob položení poslední otázky je vlastně odpovědí - neexistuje. Správných cest existuje několik a každému...

Úspěšné zvládnutí ústního pohovoru nebo konkurzu je často nezbytnou podmínkou k získání pracovního místa na vysněném pracovišti. Pravdou sice je, že vzhledem k personální situaci v českém zdravotnictví si absolventi lékařských fakult mohou často vybírat z více pracovních nabídek. Na druhé straně ale existují pracoviště, kde se na jedno místo může...

Část mediků (nebo obecně studentů) v posledním ročníku studia si možná pomyslí: "to napíšu hned" nebo "stejně to dnes nikdo nečte". Ani jedno není pravda. Ačkoliv se příprava kvalitního CV může zdát jako jednoduchý nebo časově nenáročný úkol, opak je pravdou. Napsat opravdu dobře připravený a promyšlený životopis nějakou dobu trvá. Na druhé straně...

Poslední ročník studia je pravděpodobně tím nejhorším a zároveň nejlepším, co vás během medicíny čeká. Čtyři nebo pět náročných státních zkoušek ze základních medicínských oborů je bezesporu strašákem a náročným zakončením vysokoškolského studia. V následujícím článku se pokusíme přiblížit vám úskalí šesťáku a samotných státních zkoušek. Zároveň...

Jedním z hlavních cílů našeho portálu je poskytovat konečným uživatelům maximum užitečných a aktuálních informací. Abychom toho mohli dosáhnout, musíme vědět, které informace konkrétně studenty medicíny a lékaře při volbě oboru a pracovního místa zajímají.

vítejte na zdravotnickém informačním a profesním portále Po medině. Jedná se o projekt studentů všeobecného lékařství, kteří se v době pandemie koronaviru zamýšleli nad svou profesní budoucností a při shánění potřebných informací zjistili, že jich na webu značná část chybí.