13. 8. 2022

Proč by absolventi medicíny neměli podepisovat DPP/DPČ

V jednom z našich předchozích článků jsme si vysvětlili, jak je to s prací přesčas ve zdravotnictví. Zákoník práce stanovuje maximální roční objem přesčasů na 416 hodin. Tečka. Jednoduchým přepočtem to znamená nějakých 35 hodin měsíčně, což jsou 2-3 služby podle toho, jestli se jedná o služby v týdnu nebo o víkendu. Realita je však taková, že lékaři slouží 4, 5, 6 nebo někde i 8 služeb za měsíc. České zdravotnictví tedy není ve stavu, kdy by bylo schopno vyhovět zákoníku práce. Přesčasy nad rámec zákonného limitu je tedy potřeba jednak proplatit a jednak vykázat. Děje se to různými způsoby a každá nemocnice si na toto obcházení zákona vypracovala svůj jedinečný způsob. Jedním ze způsobů, jak tyto opracované hodiny vykázat, je uzavřít s lékařem dohodu o provedení práce DPP/DPČ na jinou činnost, než kterou má v hlavní pracovní smlouvě. My si dnes ukážeme, proč se to lékařům nevyplatí a proč by měli trvat na tom, aby všechny jejich přesčasy byly propláceny v základní pracovní smlouvě.

Pomyslným svatým grálem je v tomto případě průměr pro náhrady. Tento pojem pod sebou ukrývá hodinovou sazbu, ze které se lékařům vypočítávají veškeré náhrady, jako je dovolená, nemocenská a světe div se, také přesčasová práce. Fór je v tom, že do průměru pro náhrady se počítají všechny zdanitelné příjmy zaměstnance, tedy také příplatky za práci přesčas (nebo například za ztížené pracovní podmínky), osobní ohodnocení, covidové příplatky, mimořádné prémie a jiné. Z výše uvedeného vyplývá, že průměr pro náhrady může (a bude) časem růst, což se výrazně projeví na výplatní pásce.

Platové okénko mladého lékaře

Pojďme se ale bavit konkrétně. Pokud jste se jako mladý lékař zapsal s předstihem do specializačního vzdělávání (viz zde), posunete se do 12. platové třídy a dostanete podle platové tabulky v roce 2022 plat ve výši 41 380 Kč, což znamená průměr pro náhrady zhruba 235 Kč (41 380 : 176) – žádná hitparáda. Vedle toho by vám mohl manažer nemocnice položit jako “bonus” dohodu o provedení práce, podle které vám náleží za hodinu přesčasové práce 500 Kč nad rámec zákoníku práce. Na první pohled to vypadá hezky a tak s poděkováním podepíšete…chyba!

Pointa spočívá v tom, že jakmile naskočíte do pracovního procesu, průměr pro náhrady se začne zvedat – po pár měsících dostanete osobní ohodnocení, čas od času přijdou vánoční nebo jiné odměny, pošlou vás na covid, za což také dostanete pár korun k dobru, ale hlavně…začnete sloužit. Za práci přesčas náleží lékařům různé příplatky (podrobně jsme je rozebrali zde), které poté také vstupují do výpočtu průměru pro náhrady. Pokud tedy pro jednoduchost výpočtu sloužíte v sobotu, náležím vám příplatek 50 % za každou denní a 70 % za každou noční hodinu, který se počítá z průměru pro náhrady. Reálně tedy pracujete přes den za 353 (235 x 1,5) Kč a v noci za 400 Kč (235 x 1,7) hrubého. Teď se možná usmíváte, že to pořád není více než pětistovka na dohodu, kterou jste podepsali při nástupu do práce. Uvědomte si ale, každá takto přesčas odpracovaná (a lépe zaplacená) hodina spolu se všemi ostatními příjmy uvedenými výše vstupují do výpočtu nového průměru pro náhrady, který se stanovuje vždy k 1. lednu, dubnu, červenci a říjnu za předchozí kvartál (od 1.4. tedy pracujete za průměr z ledna až března).

V překladu a zjednodušeně se tedy děje to, že prací přesčas sami sebe a svůj plat zhodnocujete a po roce v praxi se může klidně stát (pokud jste hodně pracovití a váš šéf to umí ocenit hezkým osobním ohodnocením), že váš průměr pro náhrady vyroste z 235 Kč například na 450 Kč. Když poté sloužíte stejnou sobotní službu, kterou jsme si uvedli výše, najednou je vaše hodinová sazba 675 Kč přes den a 765 Kč v noci. Rozdíl mezi takovými službami poté činí závratných 8072 Kč hrubého na jedné jediné službě.

Výpočet:

Při průměru pro náhrady 235 Kč:

353 x 16 + 400 x 8 = 8848 Kč

Při průměru pro náhrady 450 Kč:

675 x 16 + 765 x 8 = 16 920 Kč

Rozdíl:

16 920 – 8848 = 8072 Kč

V této fázi už vám asi je jasné, že vstupně podepsaná dohoda byla chybou. Jejím podpisem necháváte ošidit sebe i svou rodinu. Nehledě na to, že odvody, které za vás zaměstnavatel musí ze zákona zaplatit jsou při normální smlouvě výrazně vyšší než u dohody, kde do určité výše odvody činí dokonce nula Kč. To se projeví druhotně u žen, které odcházejí na mateřskou a potřetí za 40 let na výši (níži) vašeho důchodu.

Pro úplnost nezbývá než dodat, že s rostoucím průměrem pro náhrady dostanete více peněz i v případech, kdy čerpáte dovolenou nebo nemocenskou. Ale pozor, tyto náhrady se do nového průměru pro náhrady nebudou počítat.

Jiné nemocnice vykazují přesčasové hodiny nad rámec zákonem stanoveného limitu různě – například je „schovají” do kolonky příslužba a zbytek peněz doplatí formou mimořádné, výroční či jiné odměny (příslužba je totiž hůře placena). Mzdová oddělení jsou v tomto značně kreativní, ale pro vás – lékaře je opravdu důležité mít všechny služby proplaceny skrze hlavní pracovní smlouvu.

Závěrem nezbývá než podtrhnout a zopakovat, že podepsat dohodu k proplácení přesčasových hodin vedle standardní pracovní smlouvy je chyba, která vás přijde draho. Nedělejte ji.

Děkujeme za přečtení i případné sdílení.

Pm

Články na podobné téma

07.07.2024

Méně známé (či méně “oblíbené”?) obory medicíny

Pojďme se spolu podívat na některé méně známé (nebo možná méně atraktivní) obory medicíny. Některé jsou složitější a vyžadují předchozí specializaci, jiné se dají studovat přímo po ukončení univerzity.  Algeziologie Nástavbový obor, jehož obsahem jsou veškeré znalosti a dovednosti k diagnostice a léčbě akutní a také chronické bolesti. Podmínkou...
Chci číst více →
30.06.2024

Má cenu jet na Po medině Kemp znovu?

Po medině Kemp: Výjimečný zážitek pro budoucí lékaře Po medině Kemp je jedinečná víkendová akce, zaměřená na mediky od 2. ročníku a mladé lékaře. Nabízí intenzivní zážitek plný workshopů, diskuzí, besed a zábavy. Na posledním Kempu jsme měli příležitost udělat rozhovor s Terkou Sobelovou, kterou můžeš znát z našich podcastů. Terka se této...
Chci číst více →
25.06.2024

MUDr. David Zogala, Ph.D.: „Lékař, který pracuje se zobrazovacími metodami, se nemusí bát, že bude nahrazen AI, možná mu ale ubude část monotónní práce.“

Nukleární medicína je obor, který studentům medicíny často uniká, ale jeho význam je nepopiratelný. Může ti nabídnout kombinaci diagnostiky a terapie pomocí radioaktivních látek, což je fascinující, ale často opomíjená část lékařské praxe. Pozvali jsme přednostu Ústavu nukleární medicíny, který má bohaté zkušenosti z praxe i ze zahraničních...
Chci číst více →

Připravujeme

Registruj se, ať ti nic neuteče

Tady chceme uživatelům říct o čem vlastně newsletter je. Jaké informace se v něm dozví, jak často chodí a proč by je to mělo zajímat.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Hlavní partneři

Staňte se naším partnerem

Buďte součástí našeho úspěšného projektu a získejte přístup k odbornému know-how a novým obchodním příležitostem.

Text partnerské výhody

Text partnerské výhody

Text partnerské výhody

Autorem fotografií je Anna Kovačič. Děkujeme!

Hlavní nabídka

Kontakt

Hlavní 1434, 691 41 Břeclav

info@pomedine.cz

+420 775 914 079

IČO: 14250420

Copyright © 2024 Po medině | Zlepšujeme české zdravotnictví odspodu.