martin@pomedine.cz

Forbes 30 pod 30 2023 

Mým cílem je systematicky zkvalitňovat české zdravotnictví.

Pracuji jako lékař na Onkologické klinice Fakultní nemocnice Ostrava a Po medině jsem založil pro všechny studenty medicíny, kteří nechtějí zůstat v šedi průměru. Věřím, že Po medině může pomoci vychovat úplně novou generaci lékařů pro naše zdravotnictví. 

Jsem kreativní, inovativní a snažím se myslet kriticky. Preferuji práci v týmu. Rád dávám věci a lidi kolem sebe do pohybu. Mým cílem je vzdělání a osobní růst.

MUDr. Martin Palička
Projekt Čokoládové srdce

 

V průběhu druhého ročníku na medicíně jsem s týmem přátel založil svůj první projekt s názvem Čokoládové srdce. Cílem projektu bylo vzdělávat, pomáhat a rozhýbat studenty na ostravské lékařské fakultě k vyšší mimoškolní aktivitě. 

Za další tří roky jsme uspořádali desítky vzdělávacích, dobročinných a preventivních eventů, během niž se nám podařilo vybrat částku 362 113 Kč, kterou jsme rozdělili mezi ostravské hospice, potřebné občany a humanitní organizaci International Humanity. Projekt byl v roce 2018 oceněn cenou rektora Ostravské univerzity za mimořádný přínos pro občanskou společnost a v roce 2020 cenou „Zachránce životů v Malawi“ International Humanity.

V letech 2018 – 2019 jsem v pozici lokálního prezidenta vedl ostravskou pobočku studentské neziskové organizace IFMSA CZ, která v tomto období zaznamenala výrazný rozvoj. Podařilo se dát dohromady tým skvělých lidí a zorganizovat téměř stovku různých eventů zaměřených na vzdělávání mediků i veřejnosti, prevenci civilizačních chorob, ale také velké společenské události s přesahem ve prospěch Lékařské fakulty Ostravské univerzity.  Za toto období byla ostravská pobočka IFMSA CZ poprvé ve své historii oceněna pobočkovým pohárem pro nejlepší pobočku roku

V průběhu studia jsem vycestoval na dvě zahraniční stáže. První stáží v africkém Súdánu jsem si v roce 2018 splnil sen. Kromě studia a poznávání místních lidí a kultury se mi totiž podařilo zúčastnit se zdravotnické mise do odlehlých oblastí súdánského venkova. Své zážitky a zkušenosti jsem sepsal do Afrického zápisníku mladého medika, který vyšel v knižní podobě.

Druhou stáž jsem naproti tomu absolvoval ve špičkově vybavené královské nemocnici krále Chulalongkorna v thajském Bangkoku. 

V prosinci roku 2020 mě akademici a studenti Lékařské fakulty OU zvolili vítězem v anketě o Studenta dekády, kterou zorganizovala LF OU u příležitosti desátého výročí od svého založení.

Magazín Forbes mě zařadil do svého výběru 30 pod 30 pro rok 2023.
Projekt Po medině je pro mě čím dál tím větší motivací a věřím, že nejsem jediný, komu vize lepšího zdravotnictví dává smysl. Patříš mezi ně? Napiš mi a přidej se! 
IFMSA CZ Ostrava

Zůstaňme v kontaktu

Přihlas se k odběru našeho Po medině newsletteru a my ti pravidelně budeme zasílat naše nejnovější články a rozhovory.