25. 7. 2023

Komentář: Pojďte pracovat k nám, nabízíme 7-denní pracovní týden!

Práce přesčas ve zdravotnictví  

I tak by brzy mohla vypadat nabídka práce ve zdravotnictví. V době, kdy spousta firem, i některé státy, skloňují čtyřdenní pracovní týden, home-office a jiné výhody, Česko se vydává proti proudu a poslaneckou sněmovnou nedávno prošel návrh zákona, který umožňuje další práci přesčas ve zdravotnictví nad doposud “maximálních” 416 hodin ročně, které povoluje zákoník práce. Nový limit má být dvojnásobný, tedy 832 hodin pro lékaře, a až 1040 hodin ročně pro záchranáře.

Kolem návrhu a celého tématu se (znovu) strhla obrovská a emotivní diskuze. Někteří považují navrhovanou změnu za nebezpečnou a absurdní. Já osobně považuji za absurdní debatu na toto téma. Proč?

Pojďme si nalít čistého vína…

V zásadě se nic moc nemění. Lékaři v nemocnicích pracují stovky hodin přes povolený limit již dlouhé roky. Změní se jen způsob, kterým nemocnice tyto nezákonné přesčasy budou vykazovat. Doteď se to děje skrze pochybné DPP/DPČ nebo “schovávání” přesčasů do jiných kolonek v pracovním výkazu (např. pravidelný výroční bonus 10 000 Kč).  Zákon tedy de facto “pouze” legalizuje nelegální a zjednodušuje život mzdovým účetním, managementu nemocnic nebo kontrolním orgánům, které dlouhodobě nad porušováním zákona ve zdravotnictví zavírají oči.

Paradoxně z novely mohou v některých případech těžit i samotní lékaři, protože si více přesčasů vykážou v hlavním pracovním poměru se všemi zákonnými příplatky, což se nakonec promítne do jejich vyšších průměrů pro náhrady, a tedy lepších výdělků.

A upřímně? Velká část především mladých lékařů práci přesčas potřebuje, aby si vydělali více jak řidič kamionu. Já sám mám roční limit (416 hodin) vyčerpaný obvykle někdy v létě a peníze za přesčasy tvoří cca. 40 % mého výdělku.

Bohužel nám opět uniká podstata problému, který leží jinde, a to v rychlosti, tedy spíše v pomalosti modernizace českého zdravotnictví. Dodnes nemáme propojené jednotlivé systémy, díky čemuž manuálně přepisujeme řadu informací pořád dokola a administrativy je pak více než léčby. Stále neumíme rychleji zavádět inovace a nové technologie, nenaučili jsme se využívat k rozhodování o péči data. Máme na poměry naší malé země ohromně širokou síť nemocnic, ve kterých udržujeme nepřetržité provozy. Nedaří se nám zdravotnictví překlápět k efektivní a levné preventivní péči. Naše společnost stárne, objem spotřebované péče v budoucnu bude růst. Těmto rozevírajícím se demografickým nůžkám nemůžeme čelit jinak než moderními technologiemi a digitalizací. Vše ostatní, včetně výše zmíněného limitu přesčasové práce, není nic jiného než balast.

Nerad bych končil negativně, proto dodám, že kolem nás existuje řada osobností a organizací, které pomyslné kormidlo českého zdravotnictví otáčejí správným směrem a já jim za to děkuji.

A my v Po medině usilujeme o to pomoci vychovat nové generace zdravotníků, kteří přispějí ke zrychlení modernizace.

Martin Palička 

Články na podobné téma

07.07.2024

Méně známé (či méně “oblíbené”?) obory medicíny

Pojďme se spolu podívat na některé méně známé (nebo možná méně atraktivní) obory medicíny. Některé jsou složitější a vyžadují předchozí specializaci, jiné se dají studovat přímo po ukončení univerzity.  Algeziologie Nástavbový obor, jehož obsahem jsou veškeré znalosti a dovednosti k diagnostice a léčbě akutní a také chronické bolesti. Podmínkou...
Chci číst více →
30.06.2024

Má cenu jet na Po medině Kemp znovu?

Po medině Kemp: Výjimečný zážitek pro budoucí lékaře Po medině Kemp je jedinečná víkendová akce, zaměřená na mediky od 2. ročníku a mladé lékaře. Nabízí intenzivní zážitek plný workshopů, diskuzí, besed a zábavy. Na posledním Kempu jsme měli příležitost udělat rozhovor s Terkou Sobelovou, kterou můžeš znát z našich podcastů. Terka se této...
Chci číst více →
25.06.2024

MUDr. David Zogala, Ph.D.: „Lékař, který pracuje se zobrazovacími metodami, se nemusí bát, že bude nahrazen AI, možná mu ale ubude část monotónní práce.“

Nukleární medicína je obor, který studentům medicíny často uniká, ale jeho význam je nepopiratelný. Může ti nabídnout kombinaci diagnostiky a terapie pomocí radioaktivních látek, což je fascinující, ale často opomíjená část lékařské praxe. Pozvali jsme přednostu Ústavu nukleární medicíny, který má bohaté zkušenosti z praxe i ze zahraničních...
Chci číst více →

Připravujeme

Registruj se, ať ti nic neuteče

Tady chceme uživatelům říct o čem vlastně newsletter je. Jaké informace se v něm dozví, jak často chodí a proč by je to mělo zajímat.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Hlavní partneři

Staňte se naším partnerem

Buďte součástí našeho úspěšného projektu a získejte přístup k odbornému know-how a novým obchodním příležitostem.

Text partnerské výhody

Text partnerské výhody

Text partnerské výhody

Autorem fotografií je Anna Kovačič. Děkujeme!

Hlavní nabídka

Kontakt

Hlavní 1434, 691 41 Břeclav

info@pomedine.cz

+420 775 914 079

IČO: 14250420

Copyright © 2024 Po medině | Zlepšujeme české zdravotnictví odspodu.