Na konci střední školy každého čeká tzv. Zkouška z dospělosti. Nicméně ta pravá zkouška, zdali jste dospělí, začne až v moment, kdy se ocitnete sami ve velkoměstě, ve kterém se nachází váš nový domov – vaše univerzita. Doba, během které vás čeká velké množství zkoušek, a to nemluvíme jen o zkouškách ve škole, ale zejména o životních zkouškách. Ocitnete se daleko od svého domova a je jen na vás, jestli dostojíte svému závazku a dospějete v dospělého jedince, který vše zvládne a připraví se tak na budoucí etapu svého života.

V následujících řádcích se s vámi podělíme o rady a tipy, jak se připravit na život během studia na univerzitě a jak si celý proces zjednodušit.

Jak se připravit na život na univerzitě

Předchozí plánování

Každý v dětství alespoň jednou zažil situaci, kdy pronesl větu: „Až budu velký, chci být …“. Některým tato proroctví zůstala až do mladistvého věku, kdy se rozhodli, že poté, co dokončí střední školu, půjdou studovat na vysokou školu. Během střední školy zjistíte, že abyste se stali tím, po čem toužíte, musíte si zvolit konkrétní obor, který můžete absolvovat pouze na dvou místech v zemi.

Díky této informaci si začnete pokládat otázky typu: Které město je pro mě strategicky výhodnější? Které je mi bližší? Která univerzita je prestižnější? Jak daleko se dané místo nachází od mého domova? Jsou v blízkosti školy koleje a budu si je moci dovolit? Nemám v daném městě nějaké příbuzné?, apod.

Do schránky vám přišel dopis o přijetí z obou univerzit, a co teď? Určitě pomůže, když se pojedete podívat na obě univerzity, např. v den otevřených dveří. Existují také různé studentské skupiny na sociálních sítí, kde se sdružují studenti. Nebojte se některé z nich kontaktovat a poptejte se jich. Jeďte se podívat na svou budoucí alma mater a vyzpovídejte náhodné studenty v kampusu vaší fakulty. Určitě vám poradí – ostatně byli na tom stejně jako vy. Pokud nejste z daného města, určitě vás bude nejvíce zajímat, kde složíte hlavu. Jednou z možností jsou koleje, které jsou však čím dál dražší a dovolit si je mohou jen vyvolení z movitějších rodin, anebo lidé, které mají ubytovací stipendium. Zkuste se poptat lidí z vašeho ročníku, kteří se také hlásí na vysokou školu do stejného města jako vy. Existují rovněž portály, kde si můžete najít bydlení ve sdíleném bytě s dalšími studenty a ušetřit tak nějaké peníze.

Zvládnutí učení a studia

Určitě jste někdy slyšeli frázi: „Hlavně si nenechej ujet vlak!. Ne, tohle opravdu nemá nic s ČD společného. Týká se to vaší pravidelné přípravy na hodiny a semináře. Pokud budete mít pocit, že ve škole nestíháte, budete si muset v prvé řadě sáhnout do svědomí a uvědomit si, kde by se dal ušetřit nějaký čas. Trávíte příliš mnoho času na internetu, s přáteli nebo chodíte často polemizovat nad učením do místních taveren? Někde je potřeba udělat pár škrtů. Přece jen máme všichni stejné množství času a jestli někdo všechno zvládá, vy byste měli taky.

Začátky jsou určitě těžké, ale po pár týdnech zjistíte, že je to podobné, jako když jste chodili na střední školu. Jen s tím rozdílem, že učivo je obsáhlejší a čas je to nejcennější, co vlastně máte.

Určitě jste měli na střední škole knihovnu. Na vysoké škole mají knihovnu také. Ale podstatně větší, plnou knih a studentů, kteří až zde pochopili, k čemu vlastně knihovny slouží. Je tu božský klid! Nenoste si učivo na koleje nebo do sdíleného bytu, kde vládne chaos. V knihovně máte přístup ke knihám, internetu a ucítíte zde zvláštní energii a soudržnost všech, kteří si jdou za svým.

Osobní rozvoj a sociální interakce

Nebojte se dát do řeči s kýmkoliv z vašeho oboru. Jste na stejné lodi a máte stejný cíl. Univerzitní život nabízí mnoho příležitostí k osobnímu růstu a budování sociálních vztahů. Přidejte se ke studentských organizacím nebo klubům, které vás zajímají. Díky tomu si můžete vytvořit nová přátelství a rozšířit si tak svou síť kontaktů, která se vám může jednou hodit. Osvojíte si nové dovednosti – např. si zlepšíte své komunikační dovednosti.

Nebojte se vystoupit ze své komfortní zóny a využijte všechno, co vám univerzita nabízí. Chtěli jste se vždy naučit cizí jazyk? Univerzita je místo, které spojuje lidi ze všech koutů světa. Jestli vaše univerzita nabízí výměnné programy s jinými univerzitami, určitě narazíte na studenta z jiné země. Nebojte se s ním dát do řeči a uvidíte, že používat jazyk není tak složité a může to být dokonce zábavné.

Zvládnutí financí během studia na VŠ

Během studií na VŠ vás čeká další výzva, která se týká financí. Ať už vás dotují rodiče nebo si na studia vyděláváte na brigádách, naučíte se s penězi hospodařit. Budete si platit ubytování, stravu, potřebné materiály do školy, cestovné, apod.

Abyste s penězi vystačili, je dobré si vytvořit rozpočet. Během prvního měsíce na univerzitě zjistěte, kolik utratíte za cestování mezi univerzitou a domovem, za MHD v univerzitním městě, za jídlo, aj. Dále si zjistěte, jestli máte na tyto výdaje možnost studentské slevy nebo dokonce studentský příspěvek na bydlení (pokud bydlíte dále než v místě vaší univerzity). Zbytečně neutrácejte za večírky. Neutrácíte tak pouze peníze, ale hlavně čas a energii, kterou můžete vynaložit ke studiu a pro lepší budoucnost vás samých. Díky zvládání financí během studií se naučíte finanční gramotnosti, se kterou budete muset pracovat po celý zbytek vašeho života.

Nový svět – nové JÁ

Přechod na univerzitu je dobrodružstvím plným nových výzev a příležitostí. Důkladné předchozí plánování, zvládnutí učení a studia, osobní rozvoj a sociální interakce, stejně jako správa financí, jsou klíčové prvky pro úspěšnou adaptaci na univerzitu.

Nezapomeňte, že adaptace na život na univerzitě je proces, který vyžaduje trpělivost, otevřenost a ochotu vyjít vstříc novým výzvám. S přípravou a pozitivním přístupem budete mít nejlepší šanci na úspěch ve svém univerzitním studiu a vytvoření nezapomenutelných studentských zážitků, které povedou k vašemu úspěšnému, budoucímu a novému já.

Martin Palička