Náročné přijímací řízení, dlouhé a těžké studium s desítkami zkoušek a nejistým výsledkem. Tak si řada maturantů představuje studium medicíny a nejsou často daleko od pravdy. Nejednomu z nich by se tak mohla na mysl vkrást otázka „A stojí to vůbec za to?“ Stojí! A my si v tomto článku představíme hlavní argumenty, proč je medicína správnou volbou pro budoucnost.

Proč je medicína správnou volbou pro vaši budoucnost?

Uplatnitelnost na trhu práce
Věřte nebo ne, jako absolvent či absolventka medicíny máte jistotu, že když budete chtít, najdete práci ve svém oboru. S největší pravděpodobností si budete moci dokonce vybírat z několika nabídek. A pokud budete dobří, pracovní nabídky můžete „přehazovat vidlemi”. V turbulentním světě plném nejistot a s nástupem umělé inteligence se tato zdánlivě malá věc může nakonec jevit jako velmi významný faktor při výběru budoucího povolání. Následně s tím souvisí i praktické věci, jako například dosažitelnost hypotéky – na lékaře bude banka vždy pohlížet celkem klidnýma očima v kontextu uplatnitelnosti na trhu práce (a tedy schopnosti splácet).

Finanční stabilita
Pokud sníte o soukromé jachtě nebo letním sídle na pláži, dále tento článek už nemusíte číst a jděte pracovat do jiného oboru – například do IT nebo finančního sektoru. Jako lékaři v českém prostředí si s největší pravděpodobností velké peníze nevyděláte. Na druhé straně je potřeba říct, že základní tabulkové platy nepodléhají v čase velkým výkyvům (propadům) a mají tendenci setrvale a pomalu růst. Po pár měsících v praxi navíc začnete sloužit a na vaší výplatnici se to rozhodně podepíše. Nejzajímavější možnosti se vám otevřou po atestaci, kdy se vaše vyjednávací pozice se zaměstnavatelem výrazně zlepší a nabízí se také možnost odejít do soukromého sektoru. Suma sumárum, lékaři rozhodně nepatří k nejbohatší vrstvě naší společnosti, ale hladem také rozhodně neumírají.

Medicína jako životní styl
Dva dříve uvedené argumenty lze považovat za velmi racionální a pragmatické. Pravdou však je, že bez náležité dávky altruismu se motivace pro dlouhé a náročné studium medicíny hledá složitě. Na druhé straně je potřeba si říct, že v momentě, kdy vás studium lidově řešeno chytne, máte vyhráno a roky studia utečou jako vody. Neustálé objevování něčeho nového, osobní růst a celoživotní vzdělávání je motivující a návykové tím víc, když se pohybujete mezi podobně naladěnými spolužáky či kolegy. A když k tomu všemu jste navíc schopni pomáhat lidem ve svém okolí – od high level věcí jako je vyléčení infarktu, až po maličkosti jako je předepsání receptu na léky proti angíně nebo vyrážce na kůži, dostaví se občas pocit, že to stojí za to.

Nekonečné možnosti
Medicína jako celek je neuvěřitelně rozsáhlý obor, který nikdy nebudete schopni obsáhnout v celé jeho šíři. To na druhé straně může být výhoda, když se vaše působení na gymnáziu chýlí ke konci a vy stále tak trochu nevíte, co dál. Zní to možná trochu úsměvně, ale studium medicíny vám dá dalších minimálně 6 let času na sebepoznání a finální rozhodnutí, čemu se budete po promocích věnovat. Tím mám na mysli nejen desítky různých medicínských oborů, ale také řadu dalších možností, které se vám v průběhu studia otevřou.

Když chvíli zůstaneme u těch oborů, každý z nich je tak trochu paralelním světem pro ostatní. Teď to nechápejte zle, ale není lékař jako lékař. Tím myslím to, že vyhřezlou ploténku si nejspíš nenecháte operovat alergologem, stejně jako infarkt svého blízkého nesvěříte do péče onkologa či infektologa, ani kdyby ve svém oboru byli nejlepší na světe. Medicína tedy v tomto ohledu nabízí neuvěřitelnou pestrost a každý si najde to své a to, v čem je nejsilnější.

Kromě toho však v průběhu studia vyplave řada dalších možností pro jedince, kteří zjistí, že se z libovolného důvodu nechtějí věnovat klinické praxi. Mám tím na mysli práci ve výzkumu, výuku na lékařské fakultě, farmabyznys, medicínské start-upy nebo například vlastní podnikání. Někteří mohou cítit potřebu zapojení se do veřejného života a nastartování politické kariéry, což je případ řady lékařů – viz například hojné zastoupení lékařů v senátu ČR.

Bonus na závěr
Závěrem článku přidávám jeden malinký bonus, který si většina lékařů v době internetu a všudypřítomných rádobyodborníků už možná ani neuvědomuje – povolání lékaře s sebou stále a právem nese určitý společenský kredit a s titulem MUDr. před jménem jde vše o trochu snáz… 🙂

Tak vzhůru na přijímačky, portál Po medině budete mít jako pomocníka po svém boku od prvního dne!

MUDr. Martin Palička