5. 10. 2022

Co je třeba se naučit ještě dřív než anatomii

Při studiu medicíny Vás čeká všechno, smích, nové zážitky, zkušenosti, mraky informací, ale i krev, pot a slzy. Budete se muset naučit často i zdánlivé zbytečnosti a detaily, nad kterými by normální smrtelník mávl rukou. Existuje jedna věc, kterou by se měl naučit každý medik ještě dřív, než začne s první stránkou anatomie. Něco, co Vám obrovsky pomůže, abyste neztratili směr, když půjde do tuhého, abyste se přiblížili zpátky k tomu, proč studujete, abyste dokázali zase sednou na zadek a proučit se dalších pár týdnů.

ŘÍCT NE!
To je vůbec ta nejtěžší věc pro celou řadu mediků, nejen těch v prváku. A co tím mám na mysli? Třeba:
Říct ne nezřízenému večírku, když nestíháš přípravu.
Říct ne desetihodinovému spánku, i když fakt rád spíš.
Říct ne dovolené ve zkouškovém, i když u moře není ještě tolik lidí nebo je perfektní sníh.
Říct ne společnému víkendu s partnerem před zkouškami.

Často i říct ne rodině, když se potřebuješ učit a víš, že víkend se změní na povinné návštěvy …. Samozřejmě tím nechci říct, že Váš život končí a prostě budeš sedět a učit se. Vůbec ne, jen sami musíte zvážit priority, momentální časové možnosti a rozhodnout se, jestli ti stojí celodenní kocovina za ten stres, že pak nezvládnete, co jste si naplánovali.

Víte, proč je pro mediky obzvlášť těžké říkat ne? Protože velice často trpí potřebou se zavděčit. Celkové nastavení je spojeno i s přípravou na budoucí pomáhající profesi. Vždycky jsou připraveni podat pomocnou ruku, můžete kdykoliv počítat s jejich nasazením. Často všeho nechají, aby uspokojily požadavky a potřeby někoho jiného. Poznáváte se? Určitě minimálně vzdáleně.

Mít možnost říct NE je opravdu osvobozující. Pro mnohé je to ale obtížné a znamená to chovat se jinak, než jak jsme zvyklí a celý život je nám vtloukáno do hlavy. Stojí to ale za námahu, protože jakmile zvládnete sebejistě a taktně NE říkat, i ostatní Vás uvidí jinak. Projeví víc respektu k Vašemu času a Vašim aktivitám. Vystoupíte z davu a ukážete důležitost toho, čemu věnujete svoji energii, studiu medicíny. Cesta, která vede ke schopnosti říkat NE se jmenuje asertivita. V té úplně nejzákladnější podobě rozumíme asertivitě jako komunikaci založené na maximální upřímnosti. Tedy je to něco, na čem musíme pracovat a procvičovat, stejně jako ostatní soft skills. Pokud se naučíte být asertivní, pak se změní Vaše vnitřní nastavení. Zvládnete žádat o věci, které potřebujete a chcete, třeba i o čas, klid, ticho, podporu při studiu. Dokonce dokážete být i připraveni zasadit se a bojovat za ty, kteří nemohou nebo nejsou ochotni mluvit za sebe. Být asertivní znamená zvládnout vyjádřit své potřeby a požadavky sebevědomě bez toho, abychom očekávali souhlas od ostatních. Asertivita není agresivita! Asertivita je založená na respektu. Agresivita na útoku.
Například: Asertivita: Pokud cítím nesouhlas, počkám až druhý domluví, naslouchám a potom se vyjádřím. Agresivita: Přerušuju výklad a skáču do řeči.

Myslete na důsledky toho, když souhlasíte. Někdy si to dovolit můžete, někdy hold promarníte svůj čas, který už zpátky nezískáte. Není to jednoduché a chce to trénink. Začněte neproblematickými situacemi a postupně přecházejte tam, kde je větší riziko naštvání okolí.

A závěrem? Říkat NE není ani neslušné, ani sobecké. Je to něco, co Vás může nejen při studiu, ale i později doslova zachránit. Nestanete se objetí vlastní frustrace, neúcty, pocitu, že čas jiných je důležitější než ten Váš. „Rozdíl mezi lidmi úspěšnými a lidmi velmi úspěšnými spočívá v tom, že velmi úspěšní lidé říkají téměř na všechno ne.“ Warren Buffett

MUDr. Tereza Ettlerová

DAMON, Z. Jak být asertivní a říkat ne bez pocitu viny. Praha: Grada Publishing a. s. 2021. ISBN: 978–80–271–3301–7.
NOVÁK, T. KUDLÁČKOVÁ, Y. Asertivní žena. 3., doplněné a aktualizované vydání. Praha: Grada Publishing a. s. 2008. ISBN: 978–80–247–2426-3.

Články na podobné téma

07.07.2024

Méně známé (či méně “oblíbené”?) obory medicíny

Pojďme se spolu podívat na některé méně známé (nebo možná méně atraktivní) obory medicíny. Některé jsou složitější a vyžadují předchozí specializaci, jiné se dají studovat přímo po ukončení univerzity.  Algeziologie Nástavbový obor, jehož obsahem jsou veškeré znalosti a dovednosti k diagnostice a léčbě akutní a také chronické bolesti. Podmínkou...
Chci číst více →
30.06.2024

Má cenu jet na Po medině Kemp znovu?

Po medině Kemp: Výjimečný zážitek pro budoucí lékaře Po medině Kemp je jedinečná víkendová akce, zaměřená na mediky od 2. ročníku a mladé lékaře. Nabízí intenzivní zážitek plný workshopů, diskuzí, besed a zábavy. Na posledním Kempu jsme měli příležitost udělat rozhovor s Terkou Sobelovou, kterou můžeš znát z našich podcastů. Terka se této...
Chci číst více →
25.06.2024

MUDr. David Zogala, Ph.D.: „Lékař, který pracuje se zobrazovacími metodami, se nemusí bát, že bude nahrazen AI, možná mu ale ubude část monotónní práce.“

Nukleární medicína je obor, který studentům medicíny často uniká, ale jeho význam je nepopiratelný. Může ti nabídnout kombinaci diagnostiky a terapie pomocí radioaktivních látek, což je fascinující, ale často opomíjená část lékařské praxe. Pozvali jsme přednostu Ústavu nukleární medicíny, který má bohaté zkušenosti z praxe i ze zahraničních...
Chci číst více →

Připravujeme

Registruj se, ať ti nic neuteče

Tady chceme uživatelům říct o čem vlastně newsletter je. Jaké informace se v něm dozví, jak často chodí a proč by je to mělo zajímat.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Hlavní partneři

Staňte se naším partnerem

Buďte součástí našeho úspěšného projektu a získejte přístup k odbornému know-how a novým obchodním příležitostem.

Text partnerské výhody

Text partnerské výhody

Text partnerské výhody

Autorem fotografií je Anna Kovačič. Děkujeme!

Hlavní nabídka

Kontakt

Hlavní 1434, 691 41 Břeclav

info@pomedine.cz

+420 775 914 079

IČO: 14250420

Copyright © 2024 Po medině | Zlepšujeme české zdravotnictví odspodu.