Návod na psaní vědeckého článku: krok za krokem

Na psaní vědeckého článku existují nějaká pravidla, samozřejmě. Je rozdíl, zda píšeš článek s vlastním výzkumem nebo třeba přehledový článek jiných studií. Zkusme spolu nějak vyzrát na to, jak napsat vědecký článek.
Před tím, než cokoliv začneš psát, udělej si vizi – co chceš ve svém článku sdělit. Zkus toto sdělení formulovat do jedné věty. Od toho se pak odvíjí zbytek → metodika, abstrakt, reference, diskuze, závěr. Měl/a bys také předem vědět, ve kterém časopisu plánuješ svůj článek publikovat. Nebudeš posílat článek o primární retroperitoneální fibróze do American Journal of Psychology. Většina vědeckých časopisů má jakýsi seznam kategorií rukopisů, které jsou preferovány. Až si časopis zvolíš, podívej se také na jeho web a zkontroluj jejich požadavky týkající se formátování a různých omezení (třeba délky apod.). Některé časopisy dávají třeba metodiku hned do úvodních pasáží článku, jiné třeba úplně na závěr. Také výsledky a diskuze – některé časopisy to chtějí jako dvě samostatné pasáže, jiné jako jeden celek. Ušetříš si tak mnoho zbytečné práce.
Ve všeobecnosti, piš svůj článek s určitou mírou formálnosti. Používej vědecký jazyk, odborné termíny. Vyhýbej se slangu či jakýmsi “lokálně” specifickým termínům (třeba i pracovní slang v daném medicínském oboru). Nepoužívej vyjadřování v 1. osobě. Dej pozor na gramatiku, časování, pravopis. Zkus psát kratší věty, jednoznačné a smysluplné. To samé platí i o psaní článku v anglickém jazyce.
Články na podobné téma
Registruj se, ať ti nic neuteče
Pravidelně posíláme nejprogresivnějších newsletter českého zdravotnictví, který odebírá více než 13 000 lidí.
Staňte se naším partnerem
Buďte součástí našeho úspěšného projektu a získejte přístup k odbornému know-how a novým obchodním příležitostem.
Oslovte největší českou komunitu mediků a lékařů
Staňte se součástí našeho odborného obsahu
Postavte se po bok projektu s mimořádným přesahem
Copyright © 2025 Po medině | Zlepšujeme české zdravotnictví odspodu.