2. 6. 2024

Jaké jsou kariérní možnosti v medicíně?

Většina studentů medicíny si hledá práci ještě před tím, než kompletně dostudují. Víš vlastně, jaké kariérní možnosti s titulem MUDr. máš? Je to jenom lékařství jako takové? Určitě ne! Tento článek Ti ukáže celosvětově nejlépe placené odvětví medicíny, ale i tvé další možnosti mimo klasické práce lékař – pacient.

LÉKAŘ

Základní kariérou v medicíně s titulem MUDr. je jednoznačně lékař/lékařka. Ukončením vysoké školy učení zdaleka nekončí. Spíše naopak. A pokud chceš pomýšlet na kvalitní kariéru, musíš se vzdělávat pořád, po celý svůj život. V medicíně bude vždy nějaký nový lék, nový léčebný postup, nový materiál, nová technologie, nové objevy. S tím vším se pokaždé musíš seznámit a dané postupy a novinky se naučit a integrovat do své práce.

Na úvod si musíme uvědomit, že ačkoliv nerada, musím uznat, že ženy mají ke kvalitní kariéře v medicíně většinou těžší cestu. Myslím tím zejména ženy toužící i po rodině, ne jenom po kariéře. Mít dítě pro většinu lékařek znamená být s ním doma minimálně půl roku až 3 roky, a tím se proces specializace nebo postupu kariéry oddaluje. Samozřejmě, jsou ženy, které mají skvělé možnosti v podobě partnera pracujícího z domu a schopného se postarat o dítě. Nebo třeba mají skvělou babičku, která se může o dítě starat, dokud je matka v práci, nebo třeba někdo má i možnost mít chůvu 12 hodin denně…

Vraťme se ale k samotné kariéře lékaře/ky. Víš, které lékařské profese jsou nejlépe placené v Česku a ve světě? Podle statistik z roku 2021 byli v České republice nejlépe placení lékaři specialisté v oboru anesteziologie. Po nich následovali chirurgové a poté internisté. Nejméně placení byli v roce 2021 lékaři v oboru psychiatrie. Ke srovnání, v USA se na prvních příčkách mezd pohybují neurochirurgové, hrudní chirurgové a kardiologové. Další příčky obsadili ortopedičtí chirurgové, plastičtí chirurgové, dermatologové, cévní chirurgové, intenzivisté, maxilofaciální chirurgové, radiační onkologové a anesteziologové. Dle statistiky z roku 2023 špičkový neurochirurg v USA ročně průměrně vydělal až 788 313 $. V porovnání s českou statistikou z roku 2021, nejlépe placení anesteziologové ročně vydělali v přepočtu zhruba 71 177 $. Samozřejmě, nelze přímo srovnávat tyto čísla – stejně tak se liší i životní náklady v těchto krajinách (třeba jenom taková výše roční pojistky pracovní odpovědnosti se v ČR pohybuje od 70 $ a v USA od 7500 $ všeobecně a pro chirurgické obory od 30 000 $).

Teď se podíváme do Evropy. Víš, kde v Evropě dostaneš nejvyšší mzdu za svoji práci lékaře? Na prvních příčkách jsou Lucembursko a Holandsko, následuje Švýcarsko, Německo a Rakousko.

Co pracoviště?
Velice důležitým faktorem tvého pracoviště je to, jaké celkové možnosti tam máš. Pokud se chceš někam kariérně posouvat, nemůžeš zůstat na pracovišti, které ti to nedovoluje. Nemůžeš stagnovat a předpokládat kariérní růst. Logické, že? Pokud tedy chceš “dělat velkou kariéru” jako lékař – specialista, výhledově jsou pro tebe lepší pracovní pozice ve větších či univerzitních klinikách, nebo ve specializovaných pracovištích/centrech. Je tam přece jenom více možností a ve většině případů i lepší materiálně – technické vybavení.

Co kariéra v ambulantní sféře?
Co se týče kariéry na poli ambulantní péče, jako atestovaný lékař si můžeš otevřít vlastní ambulantní zařízení nebo třeba i kliniku a řídit vše dle svého. Kromě klasického poskytování lékařské péče můžeš do své ambulance vnést i trochu toho byznysu a poskytovat výkony, které nejsou běžně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění a vydělat si tím o něco více. 

MEDICAL WRITER, MEDICAL CONTENT CREATOR 

Mimo práce lékaře můžeš pracovat třeba i jako tzv. “medical writer/medical content creator”. Zejména v zahraničí je tato práce vysoce ceněna a velice dobře ohodnocena. Dle objednavatele budeš psát různé články související se zdravím a zdravotnictvím. Obrovskou výhodou je možnost pracovat z domova (remote job/home-office).

PRÁCE NA POLI FARMAKOLOGIE

Jako lékař můžeš pracovat i jako Safety Physician nebo Medical Safety Writer. Jedná se o pracovní pozice, které souvisí s farmakovigilancí (PV), což je proces sledování léčivých přípravků a jejich použití v klinické praxi. Mimo jiné, PV zhodnocuje poměr riziko – benefit těchto léčivých přípravků, jejich bezpečnost, nežádoucí a vedlejší účinky a další. Také zde je výhodou možnost pracovat z domova

ZAMĚSTNÁNÍ V LABORATOŘÍCH

Pokud nechceš pracovat přímo s pacienty, můžeš si vybrat pracovní pozice v různých laboratořích. Třeba v klasické laboratorní medicíně, v laboratoři klinické genetiky, mikrobiologie, antibiotickém centru, výzkumné laboratoři apod. Práce je to zajímavá a mnohdy i dobře ohodnocena. 

   KLINICKÝ AKADEMICKÝ PRACOVNÍK  

Další pracovní možností je pracovat jako klinický akademický pracovník. Můžeš tak pracovat částečně i jako lékař, nebo třeba jenom dělat výzkumnou činnost a akademickou výuku. 

PATOLOG/SOUDNÍ LÉKAŘ (ev. forenzní patolog)

Mírně opomíjená lékařská profese. Nic jí to ale neubírá z její zajímavosti a důležitosti. Historie zná obrovské množství světoznámých patologů, kteří objevili a popsali jak důležité struktury lidského těla, tak nemoci a další – G. B. Morgagni, L. Aschoff, R. Virchow, T. Hodgkin, S. Ramón y Cajal, C. Golgi, H. Chiari, J. Ewing, S. Farber, E. W. Goodpasture, F. Wegener a další. Soudní lékařství představuje jakousi spojnici mezi medicínou a právem, přičemž soudní lékaři často vystupují v trestním řízení (jako znalci). Je samozřejmé, že jako soudní lékař budeš muset mít hroší kůži, ale pokud tě baví medicína, právo a “detektivní práce”, je tohle pro tebe skvělá volba! 

LÉKAŘI BEZ HRANIC

Uvádím to jako samostatnou kategorii z více důvodů. Jedním je třeba nutnost jisté dávky altruismu. Dalším důvodem je také to, že pokud pojedeš pracovat do nějaké válečné zóny, oblasti po přírodní katastrofě nebo do ohniště nějaké epidemie, musíš mít jak silný žaludek, tak hodně dobrodružného ducha, vysokou schopnost improvizace a přizpůsobení se často velice omezeným možnostem. Tahle práce rozhodně není pro každého, nicméně pocit seberealizace může být velice významný a získané zkušenosti nesmírně cenné.

Drtivé většině z nás skvělá kariéra z nebe nespadne. Dosáhnout vysněné kariéry je někdy spíše jenom romantickou představou každého z nás. Kariéra v medicíně si žádá každodenní tvrdou práci. A pokud cíliš výš než většina tvých kolegů, musíš i více pracovat a více obětovat. Obětovat více svého času – svého vlastního času, ale i času stráveného s rodinou, přáteli, svými koníčky apod. Také musíš do své práce vkládat více energie, více myšlenek a idejí. To tě někdy může stát i tvé zdraví. Minimálně se to může projevit jako syndrom vyhoření. Musíš počítat i s faktem, že se ti nepovede všechno vždy na poprvé a může se dostavit i nějaký ten neúspěch. Pokud ale opravdu chceš, musíš vytrvat. A musíš si být jistý, že to, co sis vybral jako svůj dream job a dream career, je pro tebe opravdu to pravé. Když chceš být skvělým neurochirurgem, ale nemáš trpělivost, potřebný klid nebo třeba dokonalý cit v rukou, jen těžko můžeš čekat, že si tuto kariérní dráhu splníš. Změna oboru je někdy to nejlepší, co můžeš udělat, tak se toho určitě neboj. Protože pokud něco platí, tak je to fakt, že co má být tvoje, tak i tvým bude. Ale co tvé být nemá, tak nikdy skutečně tvé nebude.

MUDr. Silvia Maryn

 

 

 

REFERENCE:

https://www.czso.cz/documents/10180/197345000/26003422.pdf/ca5c3011-c3d3-44c5-bd56-90c4ab2ebf1a?version=1.3

https://www.inspiraadvantage.com/blog/highest-paid-doctors-in-the-us

https://www.linkedin.com/pulse/10-highest-paying-countries-doctors-medvocation-jh1pf/

https://medicfootprints.org/10-highest-paying-countries-for-doctors/

Články na podobné téma

07.07.2024

Méně známé (či méně “oblíbené”?) obory medicíny

Pojďme se spolu podívat na některé méně známé (nebo možná méně atraktivní) obory medicíny. Některé jsou složitější a vyžadují předchozí specializaci, jiné se dají studovat přímo po ukončení univerzity.  Algeziologie Nástavbový obor, jehož obsahem jsou veškeré znalosti a dovednosti k diagnostice a léčbě akutní a také chronické bolesti. Podmínkou...
Chci číst více →
30.06.2024

Má cenu jet na Po medině Kemp znovu?

Po medině Kemp: Výjimečný zážitek pro budoucí lékaře Po medině Kemp je jedinečná víkendová akce, zaměřená na mediky od 2. ročníku a mladé lékaře. Nabízí intenzivní zážitek plný workshopů, diskuzí, besed a zábavy. Na posledním Kempu jsme měli příležitost udělat rozhovor s Terkou Sobelovou, kterou můžeš znát z našich podcastů. Terka se této...
Chci číst více →
25.06.2024

MUDr. David Zogala, Ph.D.: „Lékař, který pracuje se zobrazovacími metodami, se nemusí bát, že bude nahrazen AI, možná mu ale ubude část monotónní práce.“

Nukleární medicína je obor, který studentům medicíny často uniká, ale jeho význam je nepopiratelný. Může ti nabídnout kombinaci diagnostiky a terapie pomocí radioaktivních látek, což je fascinující, ale často opomíjená část lékařské praxe. Pozvali jsme přednostu Ústavu nukleární medicíny, který má bohaté zkušenosti z praxe i ze zahraničních...
Chci číst více →

Připravujeme

Registruj se, ať ti nic neuteče

Tady chceme uživatelům říct o čem vlastně newsletter je. Jaké informace se v něm dozví, jak často chodí a proč by je to mělo zajímat.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Hlavní partneři

Staňte se naším partnerem

Buďte součástí našeho úspěšného projektu a získejte přístup k odbornému know-how a novým obchodním příležitostem.

Text partnerské výhody

Text partnerské výhody

Text partnerské výhody

Autorem fotografií je Anna Kovačič. Děkujeme!

Hlavní nabídka

Kontakt

Hlavní 1434, 691 41 Břeclav

info@pomedine.cz

+420 775 914 079

IČO: 14250420

Copyright © 2024 Po medině | Zlepšujeme české zdravotnictví odspodu.