„Největším oříškem na záchrance jsou domácí porody," říká mladá intenzivistka Katarína Veselá.

17.04.2021

Práce v neustálém pohybu, spousta endogenního i exogenního adrenalinu, perfektně zvládnuté algoritmy managementu život ohrožujících stavů, ale také sociálně - společenské aspekty medicíny. Tím vším je charakteristická práce lékaře na záchrance, o které si popovídáme s lékařkou pražské ZZS a Košickou rodačkou, Katarínou Veselou v rámci dalšího rozhovoru naší rubriky s názvem O kapitolu napřed.

O kapitolu napřed - intenzivní medicína
O kapitolu napřed - intenzivní medicína

Ahoj Katarína, vítám tě u rozhovoru pro portál Po medině. Tématem našeho dnešního povídání bude práce na záchrance, urgentní medicína a také příběh doktorky Veselé. Začněme prosím od konce. Mohla bys našim čtenářům prosím říct, jak ses vlastně dostala k medicíně, potažmo ke svému obor.

Někdy koncem základní školy jsem chtěla číst zprávy v televizi, hodně jsem se věnovala moderování, dělala jsem šéfredaktorku školních novin a někdy v 15 letech jsem se rozhodla, že budu doktorkou na pražské záchrance. Na gymplu jsem se věnovala první pomoci, a to prakticky i vědecky (samozřejmě přiměřeně věku). Vytvořila jsem komplexní projekt o první pomoci, který byl celkem úspěšný. Vyhrála jsem s ním několik vědeckých soutěží na Slovensku i v Čechách. Po maturitě jsem složila přijímačky na 3. LF UK a bylo jasno.

Pocházíš tedy původem ze Slovenska...

Ano, narodila jsem se na východním Slovensku v Košicích a od 19 let žiji v Praze.

Já na tebe čtenářům prozradím, že jsi kromě medicíny studovala paralelně i zdravotnického záchranáře. Jak na studia vzpomínáš a jak se to dá vlastně zvládnout?

Jelikož jsem byla ve studiu medicíny "velmi úspěšná", v prvním ročníku jsem nezvládla všechny zkoušky a musela ho opakovat. Během opakování ročníku toho už tolik nebylo a já nastoupila na vyšší odbornou školu a dálkově studovala obor zdravotnický záchranář. Zároveň jsem stážovala na záchrance. Studium pro mě bylo náročné do třeťáku, kdy byly teoretické předměty. To jsem se trápila poměrně dost. Kliniku jsem pak zvládala levou zadní, protože díky záchrance jsem znala spoustu léků, uměla jsem číst EKG atp. Po medicíně jsem pak ještě dostudovala záchranáře jako bakalář. Ono to není na škodu znát svůj obor z různých stran. A zvládnout se to dá, ale za cenu toho, že už nezvládáte nic moc jiného.

MUDr. Katarína Veselá
MUDr. Katarína Veselá

Vycestovala jsi během studia do zahraničí, aby sis rozšířila svůj rozhled a vzdělání?

Bohužel ne, protože jsem hodně stážovala na záchrance (plný úvazek) a už tehdy publikovala a přednášela. Také jsem učila první pomoc na fakultě a tak nějak se mi od toho všeho nechtělo.

Nyní tedy pracuješ na pražské záchrance, jaká je to práce?

Práce lékaře na pražské záchrance je alespoň pro mě úžasná. Finanční ohodnocení je adekvátní, máme výborný management. Máme opravdu luxusní vybavení a vše, na co si vzpomeneme (léky, videolaryngoskopy, ale i bezpečná auta). Taky pracuji se skvělými lidmi, na které je spoleh.

Když se chci vzdělávat nebo vycestovat, záchranka mi to umožní. Za 6 let, co tam pracuji nikdy nebyl jediný problém. A když to řeknu poměrně natvrdo - nikdo mně nešikanuje ani zbytečně nebuzeruje. Papíry a podpisy jsou všude, ale zaměstnavatel se nám snaží všechno papírování maximálně ulehčit.

Jsi se svým rozhodnutím nyní spokojená?

Se svým rozhodnutím jsem spokojená maximálně. Záchranka je můj splněný celoživotní sen. Na ZZS jsou 12 hodinové směny, čili do práce jde člověk 14x do měsíce. Navíc když uvážíme, že něco z toho jsou noční, tak mám k dispozici přibližně 20 "volných" dní.

Jak tyto "volné" dny využíváš?

Obvykle k tomu, abych mohla do jiné práce (smích).

Se záchrankou se většinou medici potkají pouze okrajově. Jaká jsou hlavní specifika tohoto oboru?

A to mně právě hodně mrzí. Tedy, že urgentní medicína není stále vnímána jako plnohodnotný obor. Medici se učí kde co, ale o UM a záchrance vůbec nic. Myslím si, že každý medik by měl absolvovat alespoň 1 službu na záchrance. A nejen proto, aby poznal obor jako takový, ale aby viděl, co to obnáší a když bude onen student chirurgem na ambulanci nebo internistou, nebude se na nás dívat skrz prsty, protože pochopí, že situace na místě není zdaleka tak jednoduchá. Vstupujeme do bytů a soukromí pacientů, do squatů, intubujeme třeba v šíleném lijáků na silnici, resuscitujeme v zimě na ulici. Jsme pod tlakem rodin, veřejnosti. Často zasahujeme s asistencí policie. Nemáme za zády rtg, ct, laborku. Pacienti nám kolikrát neříkají celou pravdu - jinou verzi řeknou nám a jinou v nemocnici. A to vše je potřeba zažít.

A urgentní medicína není zdaleka jen přednemocniční péče, ale i práce na urgentním příjmu, o čemž tady vlastně vůbec nemluvíme, a to doporučuji spíš nějakého lékaře přímo z UP.

Naplnila se tvá očekávání, se kterými jsi do oboru nastupovala? Je něco, co bys ráda věděla jako studentka?

Moje očekávání byla naplněna dokonale - věděla jsem do čeho jdu. A jako studentka bych ráda věděla, že ZZS není jen krev a dopravní nehody s polytraumaty, ale hlavně interní onemocnění. Nicméně každý výjezd je jiný a mně moc baví, že do rutiny to má na míle daleko.

Zvažovala jsi i jiné obory? Do jaké míry tě ovlivnila výuka na fakultě?

Upřímně řečeno ne. Řekla jsem si ale, že když nedám ARO manuálně, tak zkusím internu nebo psychiatrii.

Pracuje na ARO i na záchrance
Pracuje na ARO i na záchrance

Svou kariérou jsi tedy začínala na ARO. Vedou k záchrance, potažmo k "urgentu" i jiné cesty?

Já jsem začínala dvouletým kmenem na ARO, ale můžete mít jako kmen i praktické lékařství, internu, chirurgii či pediatrii. Vlastní základní kmen urgentní medicína nemá. Moje cesta byla ale trochu specifická - dělala jsem dva obory najednou. Dva roky jsem pracovala na KAR FNKV a pak paralelně ARO i UM, čili atestovala jsem ze dvou oborů cca půl roku po sobě.

Možností, jak pracovat na ZZS je více. Dá se jít přes ARO, CHIR, INT, PL, pediatrii a pracovat na ZZS a eventuálně si dodělat atestaci potom. Na záchrance můžete pracovat i bez atestace, již po základním kmeni (pod odborným dohledem školitele). Co ale musíte každopádně zvládnout, je bezpečná technika intubace, a to i dětí a novorozenců, hrudní drenáž, zhodnotit EKG nález, porodit atd.

S prací ve tvém oboru se v očích mnohých studentů jistě pojí stres. Je tomu tak? Zvládáš ho?

Pro mě práce na záchrance není stres. Většina výjezdů opravdu stresujících není. Jsou to dušnosti různé etiologie, stenokardie, poruchy vědomí. A zajímavá výzva mi způsobí spíše velmi příjemné adrenalinové mrazení. To je vlastně to, proč tu práci jdete dělat. A po každém takovém zvládnutém výjezdu máte skvělý pocit.

Na druhé straně je tvoje práce asi finančně dobře ohodnocená, mám pravdu?

Ano, řekla bych, že je ohodnocená lépe, než v nemocnici, protože konečná výplata je stejná, ale v nemocnici ji dostanete za plný úvazek se 4-6 službami. Na záchrance za tabulkových 168 hodin bez přesčasů.

Jaký typ pacienta je pro tebe pracovním oříškem a proč?

V rámci výjezdů považuji za oříšky spíše problémy sociální a společenské, než odborné. Velmi složité jsou situace, kdy po nás lidé chtějí vyřešit své rodinné spory, nikoliv zdravotní problém. Matka například žádá, abychom vyšetřili dítě a napsali do papírů, že nemůže k otci, protože je nemocné. Partnerské hádky, kdy každý tvrdí něco jiného, závislosti na alkoholu nebo jiných návykových látkách.

Největší problém pro mě je domácí porod. To jste v potenciálním "průseru" oběma nohama. Ať už dítě odvezete do nemocnice, nebo ne, vždy vám hrozí potencionální stížnost, či žaloba.

Vzpomněla by sis na případ, který tě osobně zasáhl více, než ostatní?

Řada výjezdů se jen tak přemele, ale pár jich zůstane. Některé s hořkým pocitem, jiné s radostí. Zkusím z obou kategorií. Nejtěžší výjezd pro mě byl k dopravní nehodě, kam jsme přijeli dříve, než hasiči. V autě byli zaklínění dva lidé, oba při vědomí. Nemohli jsme se k nim dostat a po chvíli auto vzplálo a my jsme se jen naprosto bezmocně dívali na umírající lidi. Než hasiči auto uhasili, bylo už pozdě.

Naopak pozitivně vzpomínám na svůj první porod v terénu. Mimochodem, před pár dny mi jedna maminka posílala fotku svého ročního synka s pozdravem, že si vzpomněla na jeho dramatický příchod na svět.

Dá se na záchrance pracovat celý život? Kam případně lékaři "utíkají"?

Můj čistě osobní názor je, že ano, ale řekla bych, že je k tomu potřeba ještě menší klinický úvazek (urgentní příjem, ARO, vlastní ambulance či ordinace) Na záchrance lze odborně velmi rychle "zakrnět", protože sice umíte zvládnout všechno od porodu koncem pánevním po správné vypsání listu o prohlídce zemřelého, ale všechno jen povrchově.

Nemám zkušenost, že by lékaři utíkali ze záchranky. Spíše "plují" mezi různými záchrankami, anebo mají ZZS jako "vedlejšák". Občas se stane, že odejdou na urgentní příjem nebo ARO nebo právě do privátního sektoru.

Byla ti při nástupu do praxe nabízena k podpisu kvalifikační dohoda?

Ne, ani v nemocnici ani na ZZS. V nemocnici jsem nastupovala na rezidenční místo.

Čemu dalšímu se věnuješ, Katka?

Spolu s kolegy jsem vytvořila několik aplikací (Akutní stavy v gynekologii a porodnictví, Urgentní medicína a o té poslední se asi ještě dozvíte odjinud, zatím si to ponechám jako překvapení). Jsem spoluautorkou několika publikací, pravidelně přispívám do časopisu Urgentní medicína. Na 3. LF učím volitelný předmět Přednemocniční neodkladná péče v praxi. Přednáším doma i ve světě, například v Las Vegas, v Soulu, Glasgow, Malaze, Kodani. Věnuji se ráda mladším kolegům a ve Společnosti UM a MK vedu Sekci mladých lékařů.

Věnuje se i publikační činnosti
Věnuje se i publikační činnosti

Co považuješ za svůj životní úspěch?

Za životní úspěch považuji to, že jsem ve svém životě spokojená. Jsem zdravá, mám milujícího manžela a vysněnou práci.

U čeho ráda odpočíváš?

Co to je odpočinek? (smích) Ne vážně, odpočívám aktivně. Ráda sportuji, ale taky mám ráda módu a nakupování. Pokud zbyde čas, tak si sem tam přečtu i jiný žánr než odbornou literaturu. No a když zrovna není koronakrize, moc ráda cestuji - miluji New York a Londýn.

MUDr. Katarína Veselá
MUDr. Katarína Veselá

Chtěla bys studentům ještě něco vzkázat nebo doporučit?

Užijte si studia, berte život s nadhledem a vyberte si obor, který vás bude naplňovat. K pacientovi přistupujte vždy jako k člověku a k medicíně jako takové mějte pokoru.

Díky za tvůj čas Katarína a přeji mnoho úspěchů v dalším životě.

Pm.

Líbil se vám článek?

Napište nám svůj názor nebo sdílejte se svými přáteli.

Čtěte také

Práce v neustálém pohybu, spousta endogenního i exogenního adrenalinu, perfektně zvládnuté algoritmy managementu život ohrožujících stavů, ale také sociálně - společenské aspekty medicíny. Tím vším je charakteristická práce lékaře na záchrance, o které si popovídáme s lékařkou pražské ZZS a Košickou rodačkou, Katarínou Veselou v rámci dalšího...

Dnešní den je volný. Pátek před odjezdem je tradičně určen k výletu a pohodě. Odjezd je naplánovaný na devátou ranní. Už mám s místním pojetím času zkušenosti a tak s klidnou duší vyrážím ráno běhat na blízký plácek s udusanou hlínou a pár stromy. Kolem dokola to může být pětset metrů jedno kolo a tak kroužím necelou hodinu. Krátký...

Jedním z největších medicínských "oříšků", který představuje náročnou situaci jak pro pacienty samotné, tak pro jejich lékaře, je sdělování závažných zpráv. Navzdory první asociaci, která nás v souvislosti s touto problematikou obvykle napadne, závažnou zprávu nemusí reprezentovat pouze potenciálně život ohrožující onemocnění (např. onemocnění...

Úspěšné zvládnutí ústního pohovoru nebo konkurzu je často nezbytnou podmínkou k získání pracovního místa na vysněném pracovišti. Pravdou sice je, že vzhledem k personální situaci v českém zdravotnictví si absolventi lékařských fakult mohou často vybírat z více pracovních nabídek. Na druhé straně ale existují pracoviště, kde se na jedno místo může...

Kmen, odborný dozor a dohled, rezidenční místo, logbook nebo vzdělávací program. Jednomu aby z toho nešla hlava kolem. Dovolím si začít citátem klasika: "Starostí lékaře je i to, aby pacient po vyšetření, když se oblékne, měl na sobě vše, co svlékl." Specializační vzdělávání je proces profesního růstu lékaře vedoucí k získání specializované...

Opět si dovolím na úvod slova klasika: "Pětistovka má stejnou hodnotu, ale ty věci jsou pořád nějak dražší..." Ať už jsou vaše vyšší cíle jakékoli, do práce chodíme (alespoň většina) kvůli penězům. Vzpomínám na výrok jednoho lékaře: "Jó, náš pan přednosta, neustále chodí zadumaný a skleslý, ale jednou měsíčně se mu spolehlivě zvedne nálada."Pokud...

Při jarní vlně pandemie COVID-19 vyvstávala řada dotazů, jak vlastně bude nemoc COVID-19 u zaměstnanců posuzována. Co když je jim nařízena karanténa z důvodu rizikového kontaktu na pracovišti? Je to jiné, když mají nebo nemají klinické příznaky onemocnění? Ohledně uvedeného tématu panovala nejasnost a řada otázek.

Důležitým tématem, které nepochybně patří do naší příručky mladého lékaře, jsou rezidenční místa, jejichž problematika byla v minulosti často diskutována, kritizována a několikrát změněna. Domníváme se, že každý starší medik nebo mladý lékař by měl mít povědomí o tom, co vlastně rezidenční místo je, k čemu a komu je určeno, zda je výhodné ho získat...

Není potřeba zdůrazňovat, že zdravotnická dokumentace (dále také "ZD") je jeden z nejdůležitějších nástrojů používaných ve zdravotnictví, který je nezbytný pro řádné poskytování zdravotních služeb. Jako taková požívá značné právní ochrany a nakládání s ní je striktně regulováno právními, ale i interními předpisy poskytovatelů zdravotních služeb. V...

V rámci portálu Po medině Vám budeme postupně přinášet rozhovory s mladými lékaři různých specializací. Cílem této rubriky s názvem "O kapitolu napřed" není nic jiného, než nabídnout studentům všeobecného lékařství náhled do období po poslední státnici. Věříme, že vás rozhovory svou strukturou obohatí i pobaví. Prvním respondentem je absolvent 3....

Z deníčku personalisty..."Víte, my si uvědomujeme, že potřebujete, abychom sloužili, ale my máme také vlastní životy a nechceme trávit v nemocnici 6 nocí v měsíci, nechceme tento systém nadále podporovat, a proto nebudeme sloužit více, než nám umožňuje zákoník práce.", říkají lékaři. Plně jim rozumím, také nám situace ve zdravotnictví nevyhovuje a...

Kmen, odborný dozor a dohled, rezidenční místo, logbook nebo vzdělávací program. Jednomu aby z toho nešla hlava kolem. Dovolím si začít citátem klasika: "Starostí lékaře je i to, aby pacient po vyšetření, když se oblékne, měl na sobě vše, co svlékl." Specializační vzdělávání je proces profesního růstu lékaře vedoucí k získání specializované...

Specializační vzdělávání se ukončuje atestační zkouškou před oborovou atestační komisí na základě žádosti uchazeče o vykonání atestační zkoušky (přihláška k atestační zkoušce). Přihlášku lze podat elektronickou formou v aplikaci EZP (evidence zdravotnických pracovníků) na této adrese. Přihlášku je nutné vyplnit a odeslat nejpozději 60 dnů před...

V minulém týdnu jsme pro vás vyzpovídali Jozefa Šelenga, mladého kardiologa z Ostravy. Celý rozhovor byl velmi inspirativní, ale zároveň velmi obsáhlý. Nyní přinášíme druhou část o tom, jak v jeho očích vypadá běžný pracovní den.

Lékaři jsou povinni předepisovat léčivé přípravky formou eReceptu od 1. ledna 2018. Tuto povinnost zavádí novela zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech. V tomto článku stručně shrneme podstatné informace o eReceptu a výjimečné případy, kdy lze předepsat léčiva v listinné podobě.

Taky to znáte? Po maturitě zdánlivě nekonečné studium medicíny uplynulo jako voda a vy stojíte na hraně posledního, šestého ročníku. Během následujícího roku musí člověk zvládnout nejen státnice, ale také dozrát v zodpovědného, empatického a svědomitého jedince, nosícího titul MUDr. před jménem. Jaké jsou ale další aspekty přechodu z lékařské...

Složitá otázka, kterou si alespoň jednou v životě položil snad každý medik. Začít kariéru ve velké fakultní nemocnici, nebo naopak v menší nemocnici okresního typu? A existuje vlastně ideální univerzální cesta, jak kariéru správně začít? Už způsob položení poslední otázky je vlastně odpovědí - neexistuje. Správných cest existuje několik a každému...

Úspěšné zvládnutí ústního pohovoru nebo konkurzu je často nezbytnou podmínkou k získání pracovního místa na vysněném pracovišti. Pravdou sice je, že vzhledem k personální situaci v českém zdravotnictví si absolventi lékařských fakult mohou často vybírat z více pracovních nabídek. Na druhé straně ale existují pracoviště, kde se na jedno místo může...

Část mediků (nebo obecně studentů) v posledním ročníku studia si možná pomyslí: "to napíšu hned" nebo "stejně to dnes nikdo nečte". Ani jedno není pravda. Ačkoliv se příprava kvalitního CV může zdát jako jednoduchý nebo časově nenáročný úkol, opak je pravdou. Napsat opravdu dobře připravený a promyšlený životopis nějakou dobu trvá. Na druhé straně...

Poslední ročník studia je pravděpodobně tím nejhorším a zároveň nejlepším, co vás během medicíny čeká. Čtyři nebo pět náročných státních zkoušek ze základních medicínských oborů je bezesporu strašákem a náročným zakončením vysokoškolského studia. V následujícím článku se pokusíme přiblížit vám úskalí šesťáku a samotných státních zkoušek. Zároveň...

Jedním z hlavních cílů našeho portálu je poskytovat konečným uživatelům maximum užitečných a aktuálních informací. Abychom toho mohli dosáhnout, musíme vědět, které informace konkrétně studenty medicíny a lékaře při volbě oboru a pracovního místa zajímají.