Jak napsat medický životopis - 12 rad a tipů, jak má vypadat perfektní CV

01.06.2020

Část mediků (nebo obecně studentů) v posledním ročníku studia si možná pomyslí: "to napíšu hned" nebo "stejně to dnes nikdo nečte". Ani jedno není pravda. Ačkoliv se příprava kvalitního CV může zdát jako jednoduchý nebo časově nenáročný úkol, opak je pravdou. Napsat opravdu dobře připravený a promyšlený životopis nějakou dobu trvá. Na druhé straně se jedná o důležitý dokument, který vás prodává a zvýhodňuje oproti ostatním zájemcům o místo. Tento článek by vám měl pomoci vytvořit takové curriculum vitae, které vám pomůže získat vysněné místo na vysněném pracovišti.

1. Chce to čas

Vyplývá to už z úvodu tohoto článku. Perfektní životopis se nepíše na koleni, bez rozmyslu ani v časovém presu blížící se státnice. Dejte přípravě dostatek času. Dobře si vše promyslete. Před tiskem dokumentu může pomoci také zpětná vazba od zkušenějšího kamaráda, který stejný problém řešil rok před vámi.

2. Méně je někdy více

Cílem životopisu není čtenáře zahltit. Přednostu špičkové kliniky asi nebude zajímat, že jste na prvním stupni vyhráli olympiádu z matematiky, i když jste na to náležitě hrdí. Maximální délka životopisu jsou dvě stránky velikosti A4, ideálně jedna.

3. První tři věty prodávají

Každé CV by mělo být doplněno o motivační nebo průvodní dopis. V tomto dokumentu se můžete více rozepsat o své motivaci k práci na daném oddělení a případně doplnit heslovité informace v samotném životopisu. První dvě až tři věty tohoto průvodního dopisu (tzv. perex) můžete vystavit hned pod hlavičku životopisu, kde jsou vaše kontaktní údaje. V těchto větách musí být to nejpodstatnější, co chcete příjemci o sobě sdělit.

4. Připravte švédský stůl

Samozřejmě se jedná o metaforu. Pokud se hlásíte na více míst, měli byste mít připraveno více různých životopisů. Pokud máte možnost a během studia medicíny jste nebyli úplně pasivní, sepište si v odrážkách vše, co můžete nabídnout (švédský stůl). Posléze z tohoto pomyslného stolu vyberte takové jídlo, které bude "nejvíce chutnat konkrétnímu šéfovi". Přednostu kardiologie jistě více potěší jiné informace než přednostu kožního.

5. Nejdůležitější nahoře

Tento bod souvisí úzce s předchozím. Nejdůležitější informace o vás musí být nahoře. Šéfové klinik jsou chytří lidé a obvykle si domyslí, že žádáte - li o místo lékaře, chodili jste (nebo chodíte) na medicínu a před medicínou jste asi zvládli i gymnázium s maturitou. Tyto informace tedy dejte klidně do druhé poloviny životopisu a v té první se prodejte.

6. Vypíchněte kontaktní údaje

Kreativita je skvělá vlastnost. Při uvádění kontaktních údajů ji však nechte ležet stranou. Kontaktní údaje na vaši osobu musí být v úplném úvodu životopisu - v jeho hlavičce. Kdekoliv jinde je to špatně.

7. Nepodceňte detaily

Pravopisné chyby nebo úplná absence čárek v souvětích působí velmi neprofesionálně. Ne, že byste s povoláním lékaře museli nutně rozlišovat jednotlivé literární žánry, ale vyhnout se hrubkám je nezbytné. Stejně tak nepodceňujte fotografii v záhlaví životopisu. Selfíčko v koupelně, ani fotka v plavkách na pláži s drinkem v ruce vám bonusové body nepřidá. V neposlední řadě upozorňujeme na e-mailovou adresu. Adelka.veverka@ostrava.com působí neprofesionálně až komicky.

Kvalitní životopis by měl být správně a jednotně formátovaný. Více než dva fonty písma už působí rušivě. Profláknuté šablony typu europass také nepůsobí, že jste si s přípravou "cívíčka" dali záležet.

8. Oslovujte decision makery

Pokud se hlásíte na vyhledávanou kliniku, zaměstnankyně nemocnice na oddělení personálních zdrojů je opravdu malým pánem v rozhodovacím procesu. Rozhodující slovo mají přednostové klinik. Právě jim tedy musí přistát do e-mailu vaše žádost o práci. Zjistěte si o přednostovi co nejvíce informací, které poté při přípravě životopisu využijte. Je přednosta kliniky progresivním typem člověka, který již profesně procestoval půlku světa? Měl by se určitě dozvědět o tom, že jste během medicíny absolvovali 3 stáže na třech různých kontinentech. Jedná se o vědecký typ? Určitě ho potěší vaše studijní zapojení ve 2 SGS projektech.

TIP: Pokud víte, jak se k přednostovi vašeho vysněného oddělení dostat osobně, udělejte to. Osobní setkání, při kterém svůj perfektně připravený životopis předáte z ruky do ruky výrazně zvyšuje vaši šanci na úspěch.

9. Nadpis ani přílohy už nefrčí

Nadpis Životopis už v dnešní době není nutný a nedoporučujeme ho do dokumentu psát. Stejně tak nemusíte dokládat informace uvedené v životopise. Předpokládá se, že jsou pravdivé a cokoliv jiného je ostuda. Pokud během pohovoru jeho vedoucí uzná za vhodné, vaši úroveň korejštiny si sám snadno ověří.

10. Vyhněte se klišé

"Jsem motivovaný, zodpovědný a mám tah na bránu." A kdo ne? Decision makery zajímají konkrétní činy, zkušenosti, data a úspěchy. Jenom ty vám přinesou plusové body. Prázdné fráze nikoli.

11. Mějte referenci

Máte dobrý vztah s některým z vyučujících na fakultě, v nemocnici nebo jinde? Požádejte ho o referenci, kterou poté přiložte do svého CV. Vypadá to skvěle a pomůže to.

Upozornění: Pokud do životopisu referenci uvádíte, ujistěte se, že s tím tato osoba souhlasí.

12. Přijďte včas

U životopisů platí jednoduché pravidlo. Neexistuje "moc brzo", může být jen pozdě.

I sebelepší životopis vám nebude nic platný, pokud ho přinesete pozdě a vaše vysněné místo už bude obsazené.

TIP: Uvědomte si, že velká část personálních úkonů v dnešní době běží mimo internet a inzertní portály. Náš portál se snaží vám poskytnout ideálně všechny informace. Přesto doporučujeme nečekat, až vaše vysněná nemocnice vypíše přijímací/výběrové řízení.

Doufáme, že vám náš článek pomůže připravit perfektní životopis, který se stane podkladem vašeho úspěchu při získání místa snů. Níže přikládáme inspiraci. V případě zájmu máte povoleno ji použít :).

Pm.

Líbil se vám článek?

Napište nám svůj názor nebo sdílejte se svými přáteli.

Čtěte také

Práce v neustálém pohybu, spousta endogenního i exogenního adrenalinu, perfektně zvládnuté algoritmy managementu život ohrožujících stavů, ale také sociálně - společenské aspekty medicíny. Tím vším je charakteristická práce lékaře na záchrance, o které si popovídáme s lékařkou pražské ZZS a Košickou rodačkou, Katarínou Veselou v rámci dalšího...

Dnešní den je volný. Pátek před odjezdem je tradičně určen k výletu a pohodě. Odjezd je naplánovaný na devátou ranní. Už mám s místním pojetím času zkušenosti a tak s klidnou duší vyrážím ráno běhat na blízký plácek s udusanou hlínou a pár stromy. Kolem dokola to může být pětset metrů jedno kolo a tak kroužím necelou hodinu. Krátký...

Jedním z největších medicínských "oříšků", který představuje náročnou situaci jak pro pacienty samotné, tak pro jejich lékaře, je sdělování závažných zpráv. Navzdory první asociaci, která nás v souvislosti s touto problematikou obvykle napadne, závažnou zprávu nemusí reprezentovat pouze potenciálně život ohrožující onemocnění (např. onemocnění...

Úspěšné zvládnutí ústního pohovoru nebo konkurzu je často nezbytnou podmínkou k získání pracovního místa na vysněném pracovišti. Pravdou sice je, že vzhledem k personální situaci v českém zdravotnictví si absolventi lékařských fakult mohou často vybírat z více pracovních nabídek. Na druhé straně ale existují pracoviště, kde se na jedno místo může...

Kmen, odborný dozor a dohled, rezidenční místo, logbook nebo vzdělávací program. Jednomu aby z toho nešla hlava kolem. Dovolím si začít citátem klasika: "Starostí lékaře je i to, aby pacient po vyšetření, když se oblékne, měl na sobě vše, co svlékl." Specializační vzdělávání je proces profesního růstu lékaře vedoucí k získání specializované...

Opět si dovolím na úvod slova klasika: "Pětistovka má stejnou hodnotu, ale ty věci jsou pořád nějak dražší..." Ať už jsou vaše vyšší cíle jakékoli, do práce chodíme (alespoň většina) kvůli penězům. Vzpomínám na výrok jednoho lékaře: "Jó, náš pan přednosta, neustále chodí zadumaný a skleslý, ale jednou měsíčně se mu spolehlivě zvedne nálada."Pokud...

Při jarní vlně pandemie COVID-19 vyvstávala řada dotazů, jak vlastně bude nemoc COVID-19 u zaměstnanců posuzována. Co když je jim nařízena karanténa z důvodu rizikového kontaktu na pracovišti? Je to jiné, když mají nebo nemají klinické příznaky onemocnění? Ohledně uvedeného tématu panovala nejasnost a řada otázek.

Důležitým tématem, které nepochybně patří do naší příručky mladého lékaře, jsou rezidenční místa, jejichž problematika byla v minulosti často diskutována, kritizována a několikrát změněna. Domníváme se, že každý starší medik nebo mladý lékař by měl mít povědomí o tom, co vlastně rezidenční místo je, k čemu a komu je určeno, zda je výhodné ho získat...

Není potřeba zdůrazňovat, že zdravotnická dokumentace (dále také "ZD") je jeden z nejdůležitějších nástrojů používaných ve zdravotnictví, který je nezbytný pro řádné poskytování zdravotních služeb. Jako taková požívá značné právní ochrany a nakládání s ní je striktně regulováno právními, ale i interními předpisy poskytovatelů zdravotních služeb. V...

V rámci portálu Po medině Vám budeme postupně přinášet rozhovory s mladými lékaři různých specializací. Cílem této rubriky s názvem "O kapitolu napřed" není nic jiného, než nabídnout studentům všeobecného lékařství náhled do období po poslední státnici. Věříme, že vás rozhovory svou strukturou obohatí i pobaví. Prvním respondentem je absolvent 3....

Z deníčku personalisty..."Víte, my si uvědomujeme, že potřebujete, abychom sloužili, ale my máme také vlastní životy a nechceme trávit v nemocnici 6 nocí v měsíci, nechceme tento systém nadále podporovat, a proto nebudeme sloužit více, než nám umožňuje zákoník práce.", říkají lékaři. Plně jim rozumím, také nám situace ve zdravotnictví nevyhovuje a...

Kmen, odborný dozor a dohled, rezidenční místo, logbook nebo vzdělávací program. Jednomu aby z toho nešla hlava kolem. Dovolím si začít citátem klasika: "Starostí lékaře je i to, aby pacient po vyšetření, když se oblékne, měl na sobě vše, co svlékl." Specializační vzdělávání je proces profesního růstu lékaře vedoucí k získání specializované...

Specializační vzdělávání se ukončuje atestační zkouškou před oborovou atestační komisí na základě žádosti uchazeče o vykonání atestační zkoušky (přihláška k atestační zkoušce). Přihlášku lze podat elektronickou formou v aplikaci EZP (evidence zdravotnických pracovníků) na této adrese. Přihlášku je nutné vyplnit a odeslat nejpozději 60 dnů před...

V minulém týdnu jsme pro vás vyzpovídali Jozefa Šelenga, mladého kardiologa z Ostravy. Celý rozhovor byl velmi inspirativní, ale zároveň velmi obsáhlý. Nyní přinášíme druhou část o tom, jak v jeho očích vypadá běžný pracovní den.

Lékaři jsou povinni předepisovat léčivé přípravky formou eReceptu od 1. ledna 2018. Tuto povinnost zavádí novela zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech. V tomto článku stručně shrneme podstatné informace o eReceptu a výjimečné případy, kdy lze předepsat léčiva v listinné podobě.

Taky to znáte? Po maturitě zdánlivě nekonečné studium medicíny uplynulo jako voda a vy stojíte na hraně posledního, šestého ročníku. Během následujícího roku musí člověk zvládnout nejen státnice, ale také dozrát v zodpovědného, empatického a svědomitého jedince, nosícího titul MUDr. před jménem. Jaké jsou ale další aspekty přechodu z lékařské...

Složitá otázka, kterou si alespoň jednou v životě položil snad každý medik. Začít kariéru ve velké fakultní nemocnici, nebo naopak v menší nemocnici okresního typu? A existuje vlastně ideální univerzální cesta, jak kariéru správně začít? Už způsob položení poslední otázky je vlastně odpovědí - neexistuje. Správných cest existuje několik a každému...

Úspěšné zvládnutí ústního pohovoru nebo konkurzu je často nezbytnou podmínkou k získání pracovního místa na vysněném pracovišti. Pravdou sice je, že vzhledem k personální situaci v českém zdravotnictví si absolventi lékařských fakult mohou často vybírat z více pracovních nabídek. Na druhé straně ale existují pracoviště, kde se na jedno místo může...

Část mediků (nebo obecně studentů) v posledním ročníku studia si možná pomyslí: "to napíšu hned" nebo "stejně to dnes nikdo nečte". Ani jedno není pravda. Ačkoliv se příprava kvalitního CV může zdát jako jednoduchý nebo časově nenáročný úkol, opak je pravdou. Napsat opravdu dobře připravený a promyšlený životopis nějakou dobu trvá. Na druhé straně...

Poslední ročník studia je pravděpodobně tím nejhorším a zároveň nejlepším, co vás během medicíny čeká. Čtyři nebo pět náročných státních zkoušek ze základních medicínských oborů je bezesporu strašákem a náročným zakončením vysokoškolského studia. V následujícím článku se pokusíme přiblížit vám úskalí šesťáku a samotných státních zkoušek. Zároveň...

Jedním z hlavních cílů našeho portálu je poskytovat konečným uživatelům maximum užitečných a aktuálních informací. Abychom toho mohli dosáhnout, musíme vědět, které informace konkrétně studenty medicíny a lékaře při volbě oboru a pracovního místa zajímají.

vítejte na zdravotnickém informačním a profesním portále Po medině. Jedná se o projekt studentů všeobecného lékařství, kteří se v době pandemie koronaviru zamýšleli nad svou profesní budoucností a při shánění potřebných informací zjistili, že jich na webu značná část chybí.