Poslední ročník studia je pravděpodobně tím nejhorším a zároveň nejlepším, co vás během medicíny čeká. Čtyři nebo pět náročných státních zkoušek ze základních medicínských oborů je bezesporu strašákem a náročným zakončením vysokoškolského studia. V následujícím článku se pokusíme přiblížit vám úskalí šesťáku a samotných státních zkoušek. Zároveň doufáme, že se nám podaří vás před opravdovou zkouškou dospělosti trochu uklidnit.

Desatero šesťáka, aneb 10 rad a tipů, jak zvládnout poslední rok medicíny

1. Stanovte si režim 

Během šesťáku je obzvláště důležité umět pracovat se svým časem. Omezte nepodstatné a časově náročné aktivity a svůj čas rozložte efektivně mezi praktickou výuku, studium a odpočinek. Některé věci, které jste zvládali během předchozího studia možná budou muset stranou, ale výsledek za to určitě stojí. Velmi důležitá je spánková hygiena. Spánkový deficit nabraný během zkouškového období se obvykle dá zvládnout, ale fungovat celý rok beze spánku by bylo riskantní.

2. Mějte plán

Mít plán a přehled je pro šesťák velmi důležité. Nejen, že je potřeba se ke státnicím včas přihlásit, navíc obvykle musíte myslet ještě na volitelné praxe mimo domovskou nemocnici nebo například u praktického lékaře. Kromě toho je vhodné zavčas vyřešit své budoucí zaměstnání.

3. Dbejte na udržování sociálních kontaktů

Příprava na státnice je často záležitostí týdnů až měsíců. Během této doby přirozeně přicházejí krize a únava. Je tedy nezbytně nutné nezanevřít na sociální kontakty. Rodinná oslava nebo pivo s přáteli? Obojí vám pomůže udržet si pozitivní myšlení, což je zásadní.

Tip pro ty z vás, kteří snáze podléháte stresu: „varujte“ své okolí a řekněte mu o své náladovosti a mentální vyčerpanosti. Předejdete tím zbytečným sporům 🙂

4. Začněte včas řešit zaměstnání

S předstihem si napište životopis a motivační dopis, které ve vhodný čas odnesete na vysněnou kliniku. Psát tyto dokumenty ve stresu z blížící se státnice určitě není nejlepší varianta. Že nevíte, jak se takový životopis píše? Podívejte se na článek zde.

5. Zjistěte si informace od spolužáků

Zdá se to být jako naprostá samozřejmost před každou zkouškou. Určitě na ni tedy nezapomeňte ani před státnicí. Zjistit si základní informace o zkoušejících, jejich „perličkách“ a celkově o průběhu zkoušky pomůže téměř každému. Navíc tím můžete předejít spoustě zbytečných komplikací z nevědomosti v průběhu státnice. Zeptejte se tedy buď starších spolužáků nebo těch z jiného kruhu, kteří už danou zkouškou prošli.

6. Komunikujte se sekretariáty jednotlivých klinik

Tento bod souvisí částečně s předchozími. Jedná se o celkovou přípravu na zkoušku, kterou je vhodné nepodcenit. Na některou státnici se od vaší skupiny může očekávat například zajištění občerstvení pro zkušební komisi. Vhodnou komunikací se sekretariáty klinik můžete toto snadno vyřešit a třeba tak svým zkoušejícím zlepšit náladu.

7. Nemějte strach z kapacit

Během státnic jsou zkušební komise často složeny z naprostých špiček v oboru. A to nejen z vaší domovské nemocnice. Často zde sedí i primáři nebo přednostové z jiných nemocnic a fakult. Nemějte z toho strach, berte to jako výzvu a skvělou příležitost se ukázat v tom nejlepším světle.

8. Vhodně se ke státnici oblečte

Pohodlně a vkusně. Tečka.

9. Uvědomte si smysl státnic

Jak jsme již psali výše. Během příprav a studia na státnice se zaručeně objeví krizové chvíle a momenty, kdy budete mít pocit, že nic nevíte a to, co jste věděli, už jste stihli zapomenout. V těchto momentech si uvědomte, že smyslem státnic je ověřit to, co jste se během celého studia medicíny naučili. Nikoliv to, co jste se nenaučili. Netrapte se zbytečnými detaily a držte se podstaty otázek. Nepanikařte a myslete pozitivně.

Důležité je také mít pevně stanovenou strukturu otázek, podle které studujete. Budete-li mít tuto strukturu zažitou, snáz se vám vše na potítku vybaví.

10. Odměňujte se

Každá státnice je velká věc, za kterou stojí kvanta práce. Je důležité jít krok po kroku (čtěte státnici po státnici) a každý dílčí úspěch oslavit. Dobrá večeře, pár drinků, nové boty nebo výlet. Nebojte se odměnit se dle svého gusta.

Závěrem připomínáme, že úspěšným složením poslední státní zkoušky vaše povinnosti nekončí. Obvykle je potřeba vyřídit několik nezbytných náležitostí na fakultě – výstupní list potvrzený praktickým lékařem, vrátit klíčky od skříňky apod. To už zvládnete s úsměvem a snad bez zvýšených jaterních testů.

Děkujeme za přízeň a přejeme hodně úspěchů u státnic.

Pm.